8 сынып сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы:

Циклдің алғы шарты, циклдің ілесу шарты

Мектеп: Кішішыған орта мектебі МДШО МКМ

Күні:    25.01.2017 ж

Мұғалімнің есімі:  Г.А.Имамбекова

СЫНЫП:  8 а,ә сынып

Қатысқандар саны:    12   оқушы

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Циклдің алғы шарты, циклдің ілесу шарты туралы мәлімет алады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:   Паскаль программасында программа құрылымын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:   Паскаль программасында программа құра алады. Сақтай біледі

 

Кейбір оқушылар:  Программа құрып. Нәтижесін экранға шығара алады.

 

Тілдік мақсат

Оқушылар: программада есеп шығарады.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:  цикль, алгоритм, логика, программа

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Дыбыстық белгі, шартты белгілер

 

·       Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

·       Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

·       Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

·       Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

 

Ақпаратпен қалай жұмыс істеу кергі

Сіз неліктен… екенін айта аласыз ба?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

Алдыңғы оқу

Қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген ортасы, терезе

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

 

 

 

Ресурстар

Басталуы

3мин

 

5мин

 Амандасу, себепті себепсізін анықтау. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

 

Үй тапсырмасын. Сұрақтарға жауап беру.

8сынып оқулық, Информатика негіздері журналдары,www.ustaz.kz, www.google.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

Кері байланыс

 

—         Программаларды құрған кезде біз тармақталу тапсырмаларына бірнеше шарттарды қолданып қана қоймай, тармақталу конструкциясын бірінің ішінің біріне сала аламыз.

—         Шартты өте жиі тексеру қажеттігі туады. Шартқа байланысты белгілі бір операторлар тізбегі орындалу керек. Паскальда операторлар тізбегі бір құрылымды операторға біріктіріледі. Оларды BEGIN және END операторлы жақшалардың ішіне орналастырады.

 

 

 

 

Күрделі шарт – бір-бірімен логикалық операциялардың көмегімен байланысатын бірнеше қарапайым шарттардан (қатынастардан) тұрады:

•          not – ЕМЕС (терістеу, инверсия)

•          and – ЖӘНЕ (логикалық көбейту, конъюнкция,
       шарттардың бір мезгілде орындалуы)

•          or – НЕМЕСЕ (логикалық қосу, дизъюнкция,
       ең болмағанда бір шарттың орындалуы)

•          xor – арифметикалық НЕМЕСЕ (екі шарттың екеуін емес, біреуін ғана орындау)

[Скругленная прямоугольная выноска: тең емес] [Скругленная прямоугольная выноска: тең] Қарапайым шарттар (қатынастар)

 

 

    <    <=    >    >=     =   <>

 

 

 

 

a немесе b коэфициенттерің 0-ге тең емес екендігін тексеру

If (a=0) or (b=0) then writeln (‘true’) else writeln (‘false’)

 

Компьютерде  тапсырма орындау.

 

Program a1;                                                         

Var x,y:integer;

Begin

Read(x);

If x<5 then y:=1 else y:=2;

If x>5 then y:=3 else y:=4;

Writeln(‘y=‘,y)

End.

Программаның блок-схемасы

 

 

Program a2;

Var x,y:integer;

Begin

Read(x);

If x<5 then y:=-1

else If x>5 then y:=0

else y:=1;

Writeln(‘y=‘,y)

End.

 

 

 

X,Y координатолары берілген  нүктенің қай ширекте жататынын анықтайтын алгоритмді жаз

[pre]

If (X>0) and (Y>0) then writeln (‘1 ширек’)

else if (X<0) and (Y>0) then writeln (‘2 ширек’)

else if (X<0) and (Y<0) then writeln (‘3 ширек’)

else writeln (‘4 ширек’)

 

 

 

Келесі шарттарға сай, у-ты табатын программа құр

—         PROGRAM F1;

—         VAR X,Y: REAL;                                 Y=

—         BEGIN

—         READLN(X);

—         IF X<2 THEN Y: = X  ELSE

—         IF X<3 THEN Y: = 2 ELSE  Y: = -X + 5;

—         WRITELN (‘Y=’, Y);

—         READLN;

—         END.

 

 

 

 

 

 

 

 

           Y=

 

—         VAR X,Y: REAL;

—         BEGIN

—         READLN(X);

—         IF X<=0  THEN Y: = SQR(X)  ELSE

—         IF X>1 THEN Y: = 2*X+4 ELSE  Y: = SQRT(SIN(X));

—         WRITELN (‘Y=’, Y:1:1);

—         READLN;

—         END.

 

 

          Y=

 

—         VAR X,Y: REAL;

—         BEGIN

—         READLN(X);

—         IF X<=3 THEN Y: =12+COS(5*X)  ELSE

—         IF X>5 THEN Y: = X+5 ELSE  Y: = (5*X+7)/(3*X-4);

—         WRITELN (‘Y=’, Y);

—         READLN;

—         END.

 

 

 

     a, b, c коэфициенттері берілген квадрат теңдеудің түбірлерін табу [asd]

 

 

 

                                               Назар аударыңыз!
Екінші шартты тексергенде «Иә» және «Жоқ» тармақтарында бірнеше оператор орындалу керек

   Бұндай жағдайларда операторлық жақшаларды қолданамыз

begin оператор1; оператор2;……….end;

 

 

 

Сабақты қорыту:                             Program Tubirler;

Var a,b,c,d,x1,x2,x: real;

Begin

writeln(‘Коэфициенттерді жаз’);

readln (a,b,c);

d:=sqr(b)-4*a*c;

If d <0 then writeln (‘түбірлері жоқ’)

else if d=0 then begin X:=(-1*b)/(2*a);

writeln (‘бір түбір  ’,x) end

else begin x1:=(-1*b+sqrt(d))/(2*a);

x2:=(-1*b-sqrt(d))/(2*a);

writeln (‘бірінші түбір’,x1,’екінші түбір’,x2) еnd

end.

 

    

Екі жұлдыз бір тілек. Стикер толтыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталуы

3 мин

 

Үйге тапсырма беру 19   тақырып оқу. Сұрақтар құрып келу.

Бағалау .

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

·       Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырма құру

·       Келесі сабаққа критерилерді күрделіетіп ойластырам

·       Компьютермен жұмыс кезінде қауіпсіздігін сақтауға дағдыландыру

Рефлексия

1.Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

2.Бүгін оқушылар не білді?

3.Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

5.Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

6. Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

           

         

 

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

 

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 3069676

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru