Ашық және қысаң дауыстылар

11 мамыр 2014 - Серік Ұзақбайұлы
Ашық және қысаң дауыстылар

Сабақтың тақырыбы: Ашық және қысаң дауыстылар

Сабақтың мақсаты:

білімділік: ашық және қысаң дауыстылардың жасалу жолдарын меңгерту, білімдерін тереңдету;

дамытушылық: ойлау қабілеттерін дамыту, талдау, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру, өз ойын жүйелі, дәлелді жеткізе білуге, еркін пікір айтабілуге дағдыландыру;

тәрбиелік: қазақ тілін құрметтеуге баулу, тілдегі асылсөздердің мәнін түсіне отырып, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу, ұлттық тұрмыс –салтты дәріптей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сөздік, көрнекілік, түсіндірмелі, дидактикалық ойындар

Көрнекілігі: тақырыпқа байланысты слайдтар

Техникалық құрал: мультимедиялық проектор

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, тарих

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі

II Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

III Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі

IV Мақсат қою кезеңі

V Жаңа материалды түсіндіру кезеңі

VI Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі

VIІ Бекіту кезеңі

VІІІ Сабақты қорыту

1.Үйге тапсырма беру

2. Оқушылардың білімін бағалау

I Ұйымдастыру кезеңі

IIҮй тапсырмасынтексеру

«Кереге керу»

1) Дауысты дыбыстар. Жуан және жіңішке дауыстылар

2)1- қатар. 4-тапсырма. «Оқушы» сөзіне математикалық талдау жасау

3)2- қатар. 5- тапсырма. «Мейірім» сөзіне математикалық талдау жасау

4)3- қатар. 6- тапсырма. «Әдепті» сөзіне математикалық талдау жасау

IIIӨткен материалдар бойынша білімдерін тексеру

«Сықырлауықты бекіту» Семантикалық кестемен жұмыс

Сөз

Дауысты

А

Жуан

Ә

Жіңішке

Б

Дауыссыз

В

Қатаң

Г

Ұяң

Д

Үнді

Е

Ш

а

ң

ы

р

а

қ

Білеміз

Үйрендім

Білгім келеді

IVМақсат қою кезеңі

VЖаңа материалды түсіндіру

Жақтыңқатысынақарай

ашық

қысаң

а, ә, о, ө, е, э

ы,і, и, у, ұ, ү.

VI Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу

«Кім жылдам?» ойыны

Басы мен аяғы ашық және қысаң дыбысқа аяқталатын 5 сөзден жазу

VIIБекіту кезеңі

1.Оқулықпен жұмыс

244- жаттығу. Мәтінді көшіріп жазып, ашық дауыстылардың астын сызу

245- жаттығу. Мына жұмбақтардың шешуі қай дыбыс? Дауыстылардың қайсысына жатады?

Сергіту сәті

2.« Фонетика жыр жолында» тапсырмасы. Математикалық талдау жасау. Ассонанс туралы түсінік беру, дауысты дыбыстардың қайталанып келуінің әдеби шығармаларда, поэзияда атқаратын рөліне тоқталу.

3.«Жүйріктен жүйрік озар…» тапсырмасы1- қатар

«Фонетика» сөзіне бес жолды өлең

1 Зат есім —

2 Сын есім —

3 Етістік –

4 Мағыналы сөйлем —

5 Синоним сөз –

2- қатар

«Ұйқасын тап» тапсырмасын орындау

Ойнақтаған қошақан

Үстің тола…

… терейін,

Көмек саған…

3- қатар

Бір айналым сөйлеу. «Қыс» тақырыбына мәтін құрай отырып, сөздердегі ашық, қысаң дыбыстарды ажырату

<img width="«489»" height="«306»" src="«file:///C:/Users/1111/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg»" alt="«http://img-fotki.yandex.ru/get/9104/41039971.2bb/0_b514f_da3c41dc_XXL.jpg»" v:shapes="«Рисунок_x0020_1»">

VІІІСабақты қорыту

«Не артық?» ойыны

1.Үйге тапсырма

1) Ашық және қысаң дауыстылар

2) 246-жаттығу. Мәтіннен ашық дауысты дыбыстарды бір бөлек, қысаң дауысты дыбыстарды бір бөлек теріп жазыңдар және сол дыбыстардан басталатын бір-бір сөз ойлап, атаңдар.

3) Киіз үй жиһаздарын жазып, ішіндегі дауысты дыбыстарға талдау жасау.

2.Оқушылар білімін бағалау

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1130084

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар