Абылай хан

Күні:

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 10 «А»

Сабақтың тақырыбы: Қазақ жерін біріктіру мақсатындағы Абылай хан саясаты

Мақсаты: Қазақ халқын бір хандыққа біріктірген Абылай ханның қазақ тарихындағы орны, ерлік істері жайында талдауды үйренеді. Оқушылар Отанын суюге,құрметпен қарауға тәрбиеленеді.

Дамытуға байланысты міндеттер: тарихи оқиғалардың зерттеулеріне талдау жасау, қорытынды жасай алуға дағдыландыру

Топтық жұмысқа байланысты міндеттері: бір-бірімен пікір алмасады, бірін-бірі тыңдау арқылы қорытындылауға дағдыланады

Күтілетін нәтиже:

1. Абылай хан және оның қазақ тарихындағы алатын орны мен ерлік істері жайында біледі.

2.Абылай ханның жүргізген саясаты туралы мағлұмат алады.

3.Оқушының оқуға деген мотивациясы артады;
4. Өздері шешім шығаруға, еркін ойлау дағдысы қалыптасады.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақтың типі: аралас сабақ

Әдіс –тәсілдер: топпен жұмыс, кластер, АКТ, диалогтік арқылы оқыту, шығармашылық тапсырма, презентация т.б.

Сабаққа қажетті құралдар: интерактивті тақта, флипчарт, стикер, маркер, А3 формат

Бағалау түрі: бағалау парағы, смайликтер

Бағалау парағы

Топ мүшелері

(Аты-жөні)

Үй тапсырмасы

(1-5 ұпай)

Стоп кадр

(1-5 ұпай)

Топ тапсырмалары

(1-5 ұпай)

Венн диаграммасы

(1-5 ұпай)

Жалпы балл

Бағалау шкаласымен таныстырман:

20-17 ұпай – «5»

16-10 ұпай — «4»

9-5 ұпай — «3»

4 ұпайдан төмен «2»

Уа-қыты

Сабақтың кезеңдерімен мазмұндары

Табыстылық критерийі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

4 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу, түгелдеу

ә) Сергіту сәті

б) Сабақтың мақсатымен таныстыру

Өздерінің іс-әрекетін мақсатқа бағыттай алады

Сынып оқушыларымен сәлемдесіп, жағымды психологиялық ахуал туғызу, оқушыларды оңтүстік, солтүсті, батыс арқылы 3 топқа бөлу. Бағалау парағы таратылып беріліп, түсіндіріледі.

Сәлемдеседі, бір- бірінің көңіл күйін сұрайды, топқа бөлініп, назарларын сабаққа аударады.

Ауызша бағалау

Бағалау парағы

1 мин

Сергіту сәті

«Самурайдың қылышы»

Жағымды әсер алады

Оқушылардың бойын сергіту

Оқушылар қыздар тобы оң жақа тұрады, ұлдар тобы сол жақа тұрып, бір-біріне қарайды. Бір-біріне қараған оқушылар самурайдың және айдаһардың дауысын салады.

5 мин.

Үй тапсырмасы:

1 топ Әбілқайырды Ресейге Қосылуға итермелеген не, қандай себептер?

2 топ 1731 жылғы орыс патшасы әкімшілігі даярлаған грамотаның мазмұны қандай?…

3 топ А.И. Тевкелев кім?.................................

Өткен тақырып бойынша өз білімдерін тексереді

Интерактивті тақта арқылы флипчарт тапсырмасын орындату

Оқушылар берілген тапсырманы топ болып талқылайды, топ ішінен бір оқушы шығып тақтада берілеген сұраққа жауап жазады.

Топтар өзара шапалақ арқылы баға береді:

«5»-үш шапалақ

«4»-екі шапалақ

«3»-бір шапалақ

Интер-активті тақта флипчарт

10 мин.

І.Қызығушылығын ояту

«Стоп кадр»

Тапқырлық таныту арқылы өз білімдерін тексере алады;

Қызығушылы-ғы мен өздеріне деген сенімі артады.

«Абылай хан!!!» бейнефильмі қойылып, тақырып бойынша ХҮІІІ ғ. Абылайдың қазақ жерлерін біріктіру саясаты туралы тапсырма беремін

Әр оқушы жеке ойланады, жұбымен және топпен талқылайды.

Жариялайды.

Топтар өзара шапалақ арқылы баға береді:

«5»-үш шапалақ

«4»-екі шапалақ

«3»-бір шапалақ

Ғаламтор

15 мин.

ІІ Мағынаны тану кезеңі:

Шығармашылық тапсырма

1-топ. «Жоңғар хандығының жойылуы»

2-топ. «Абылай ұстанған саясат»

3-топ. «Абылай ханның қазақ жерінің тәуілсіздігінің сақтап қалуы»

Топпен жұмыс істейді;

Сыныптасының пікірімен санасады;

Жаңа тақырыпты бірлесе отырып түсінеді;

Топ атынан сөйлейді

1,2,3 топ — тірек сызба арқылы тапсырманы орындату

Әр топқа берілген тапсырманы топпен талқылайды, өз ойларын дәлелдеу үшін постер қорғайды

Топтар өзара шапалақ арқылы баға береді:

«5»-үш шапалақ

«4»-екі шапалақ

«3»-бір шапалақ

Ғаламтор,

Абылай хан кітабы (1771-1781) Алматы 1994.

5 мин.

ІІІ.Ой-толғаныс

Венн диаграммасы

Игерген білімдерін қолданады

Қазақстанның хандық билігі кезіндегі басқаруды қазіргі заманғы басқарудың құрылымымен салыстыру.

Оқушыларға түрткі болу,

Жауап беруде көмектесу

3 топқа венн диагарммасы-ның парақшасы толтырып береді, өз ойларын жазады. Жариялайды.

Дәптерлеріне жазады.

Топтар өзара шапалақ арқылы баға береді:

«5»-үш шапалақ

«4»-екі шапалақ

«3»-бір шапалақ

Түрлі-түсті қалпақ

1 мин.

Үйге тапсырма

§53 Қазақ жерін біріктіру мақсатындағы Абылай хан саясаты оқу.

Күнделіктеріне жазады

2 мин.

Бағалау

Оқушы өз бағасын біледі;

Қорытынды шығарады

Өз бағасын есептейді

Бағалау парағы

2 мин.

Кері байланыс

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазу.
Бүгінгі сабақ қалай өтті? Несімен ұнады? Бір — біріне тілек жазу
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын 2 жұлдыз, 1 тілек арқылы жеткізу.

Оқушылар

өз пікірлерін жазады.

Осыған ұқсас жазбалар:

БиологияЖыныс генетикасы

Жаратылыстану бағытыАрифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару.

МатематикаТөртбұрыштар

ТарихҚазақстанда жоғары білімнің және ғылымның дамуы

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1103586

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар