Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының бірінші президенті

Күні

13.05.2015 ж

Сыныбы

9«a, б»

Пәні:

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы

Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының бірінші президенті

Мақсаты

Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының бірінші президенттің кемеңгер саясаты мен тұлғалық көшбасшылығын таныту

Күтілетіннәтижелер

А)Н.Ә. Назарбаевты – тұлға ретінде кемеңгер саясаткер екендігін біледі.

Б) Тұңғыш президенттің саясатын, іскерлігін анықтай алады.

В) Тұңғыш президенттің саясатын, тұлғалық көшбасшылығын таниды және талқылайды.

Тапсырмалар

Берілген тапсырманы топ арқылы қорғау,

Керекті жабдықтар

Интерактивті тақта, қосымша материалдар, үлестірмелі материалдар, бейнеролик

Сабақ барысы: Шаттық шеңберіне тұру, бір — біріне жылы лебіздерін білдіру.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

3мин

— Оқушылармен амандасу;

— сыныпты түгендеу;

— кезекшілік қызметін қадағалау;

— оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Қиынды суреттері бойынша атауларын тауып, топқа бөлу, топтың ережесін естеріне түсіру.

-Мұғаліммен сәлемдесу;

— кезекшілік қызметін атқару;

— сабаққа зер салу.

Оқушылар сабаққа жаңа серпінмен бастау мақсатында, топтың ережесін еске түсіріп, топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасы

(7 мин)

Құрастырылған мозаикаларға үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қойылады.I – тапсырма

I – топ «Ақ Орда»

Астананы өзгерту қандай қажеттіліктен туындады?

II- топ «Бейбітшілік сарайы»

Астананың сәулет өнерінің ерекшеліктері туралы әңгімелеңіз?

ІІІ — топ «ЭКСПО-2017»

ЭКСПО-2017 көрмесін өткізудің еліміз үшін қандай маңызы бар?

ІҮ — топ «Нұр Астана»

Астана қаласының көркін 2030 жылы қалай елестетесің?

Ү — топ « Бәйтерек »

Астана қаласының маңызды тарихи жерлері туралы мағлұмат айт.

Оқушылар мозаика арқылы топтасып, артында жасырылған сұрақтарға топ бойынша жауап береді.

Тұсаукесер

4мин

Бейне таспа «Балалық шағымның аспаны»

«Миға шабуыл» сұрақтары арқылы жаңа сабаққа ой шақыру, түсініктерін жинақтау, сабақтың тақырыбын айқындап алу.

«Балалық шағымның аспаны»

Бейне таспасын көреді,

берілген сұрақтарға нақты жауап бере отырып, жаңа сабақ тақырыбын анықтайды. Күннің жадысы, тақырыбы жазады.

Негізгі бөлім

18 минут

«Ойлан, жұптас, бөліс»

Топтық жұмыс. II – тапсырма

I – топ Президент Н.Назарбаевтың халыққа жолдауы: «Қазақстан -2030»

II- топ Бірінші Президент күні

ІІІ — топ Экономикалық, саясат және әлеуметтік даму салдарындағы жетістіктер

ІҮ — топ Білім және мәдениет

Ү — топ «Қазақстан -2050» стратегиясы

III – тапсырма «Сандар сөйлейді»

I – топ 1997 жылдың соңында Президент Н.Назарбаев 2030 жылға дейінгі Қазақстанның даму стратегиясын анықтап, сонымен халықты таныстырды.

2012 жылдың соңында «Қазақстан -2030 » стратегиясының негізгі мақсаттары уақытынан бұрын толығымен орындалды.

Жоғары дамыған 50 елдің қатарына қосылды.

II- топ

1 желтоқсан Бірінші Президент күнін мемлекеттік мереке ретінде жарияланған болатын

2012 жыл1 желтоқсан Қазақстан халқы алғаш рет Бірінші Президент күнін атап өтті

1991 жыл 29 тамыз Семей ядролық полигоның жабу туралы жарлыққа қол қойды

ІІІ — топ

1993 жылы 19 мың болғанда,

2012 жылы750 мыңнан асып 35 есе артты,35млн — нанастам азамат бұл салада өздеріне жұмыс тапты.

20 жыл ішінде ұрпаққа арналған ұлы мұра мықты мемлекет пен біртұтас қоғам құрылды.

ІҮ — топ 10 жыл ішінде білім беруге бөлінген қаражат 100 млрд теңгеден 900 млрд теңгеге дейін 9 есе артты.

1999 жылы жарық көрген «Тарих толқыны» кітабы

Ү – топ 2012 жыл желтоқсанында Президент Н.Назарбаев онда«Қазақстан -2030 » стратегиясының, енді 2050 жылға дейінгі кезеңдегі ел алдында тұрған міндеттерді саралады.

Экономикада 2050 жылға дейінгі дүниежүзінің дамыған 30 елінің қатарына қосылу көзделді

2025 жылға дейін қазақ тілі елде жетекшілік межеге шығады.Соған қоса, аталған мерзім ішінде қазақ тілі латын тіліне көшеді.

Оқушылар мәтінмен және қосымша ресурс парақтары таратылып берілген тапсырмаларды рет ретімен орындайды, бір- бірінің

жұмысын бағалайды. Оқушылар топта деректі талқылайды.

Оқушылар әр топты бағалап отырады.

Бекіту

IY – тапсырма 5минут

«Адасқан сөздер » әдісі

I – топ «Нарықтың бас кезінде жоспар атаулыға жоламай кеткеніміз бар болатын. Енді байқап отырсақ, мәселе жалпы жоспарлауда емес, қалай жоспарлауда екен »

II- топ «Ғасырлар тоғысында саяси оқиғаларды қабаттастырмай, жаңа мыңжылдыққа жаңа президенттің басқаруымен барған дұрыс »

ІІІ — топ «ЭКСПО көрмесі жаһандық ауқымдағы оқиға, маңыздылығы жағынан оны дүниежүзілік экономикалық форуммен ғана салыстыруға болады. »

ІҮ — топ «XXI ғасыр мәдениттің, ғылым мен ақыл- ой бәсекесінің ғасыры болмақ »

Ү — топ «Жас ұрпақ білімді болып өссе, келешегіміз де нұрлы болмақ »

Оқушылар сөздерді тізбектей отырып тауып қорытынды ой білдіреді

Бағалау

3минут

ФБ Мен күткен бір жаңалық, бір қорқыныш

Оқушылар өздерін бағалайды.

Мұғалім бағалайды.

Рефлексия

5 минут

Үйге тапсырма

«Post it»

Не нәрсе онай болды?

Не нәрсе қиын болды?

Не білгіңіз келеді?

§63, «Менім Қазақстан дамуындағы болашаққа қосатын үлесім» эссе

Оқушылар алған білімдерін өз ойларымен қортындылайды.

Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жазып жүрек белгісін суреттеу.

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1115459

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар