сынып мәдениеті

Сыныбы 8 «А»

Күні .10.2013жыл.

Сабақтың тақырыбы

§9.Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы

Мақсаты

Пугачев көтерілісінің алғышарттары, жеңілу себептері,қазақ шаруаларының көтеріліске қатысуы туралы білім қалыптастыру.

Күтілетіннәтижелер

А) Пугачев бастаған шаруалар көтерілісі туралы зерттеп Қазақтардың да көтеріліске қатысу себептерін анықтап біледі.

В) Белсене қатысқан шайқастарды анықтайды, көтерілістің жеңілуінің негізгі себептері мен салдарларын талқылап қорытындылайды.

С)Қазақтардың шаруалар көтерілісіне қатысуының тарихи маңыздылығын анықтап, деректерді талқылайды және баға береді.

Керекті жабдықтар

дидактикалық материалдар, қосымша материалдар, электрондық оқулық,, Интернет, маркерлер т.б ресурстар.карта, слайд, түрлі-түсті қималар

Мектептегі тәжірибе кезіндегі тапсырма

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

9мин

1.- Оқушылармен амандасу;

— сыныпты түгендеу;

— кезекшілік қызметін қадағалау;

— оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Сергіту сәті.Музыка қосылып тұрады.Сандықшаның ішінде түрлі-түсті қағаздар арқылы бөлу.

Абылай, Сырым, Исатай, Махамбет сөздерімен топқа бөлу, топтың ережесін естеріне түсіру.

2. Үй тапсырмасын тексеру: Абылай хандығы

«Сұрақтар шеңбері» арқылы сұрақтарға жауап береді.

Оқушыларға ойыншық лақтыру арқылы оқушылардың жауаптарын анықтау. Сұрақтарға жауап берген оқушыларды жұлдызшалармен мадақтау.

Балаларға Абылайдың бойында кездесетін жақсы қасиеттерді стикерге жаздырып, өз достарына тілек тілету.

Өткен сабақты еске түсіре отырып, сөзжұмбақты шешу .

1.-Мұғаліммен сәлемдесу;

— кезекшілік қызметін атқару;

— сабаққа зер салу.

Оқушылар сабаққа жаңа серпінмен бастау мақсатында сергіту сәтін жасап, топтың ережесін еске түсіріп, топқа бөлінеді.

Оқушылар ойыншықты ұтқанда нақты жауап береді.

Жауап берген оқушыларға жұлдызшалар ұсыну.

Балаларға Абылайдың бойында кездесетін жақсы қасиеттерді стикерге жазып,өз достарына тілек тілейді.

Тұсаукесер

6мин

Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақты айқындау.

«Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабаққа ой шақыру, түсініктерін жинақтау.

Сөзжұмбақ арқылы арқылы жаңа сабақты айқындап алу.

Білемін білгім келеді Білдім

парағындағы білемін бағанын толтыру.

Жаңа сабақ: §9.

Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы.

Дәптермен жұмыс. Күннің

жадысы, тақырыбы.

Пугачев сөзіне топтастыру жасайды.

Оқушылар не білетінін білемін бағанына толтырады, білгісі келетінінін келесі бағанға жазады.

Негізгі бөлім 18минут

Электронды оқулық көрсету.

«Пугачевтың көтерілісінің басталуы» Оқушылардан бұл көтерілістің не себепті болғанын, түрткі болған жағдайды сұраймын.

Жеке жұмыс. Берілген ресурстарды оқыту.

Жұптық жұмыс. (Критерий арқылы өзара бағалау)

3мин

Топтық жұмыс

Топтық әңгіме.

«Автобус аялдамасы» тәсілі .

Бір оқушы өзінде қалып қалған топ мүшелері 2-ші топқа барып, сол топтың тақырыпшасын түсініп келеді. Топтарбір-біріне жалғасып соңында өз топтарына білгендерін баяндайды.

Қорытынды

6минут

Тарихи диктант. Тақтада орындау.

1).1773ж Е.Пугачев… көші-қон аумағында болып қайтты. Ол ........құрамында… адам бар жасағын ертіп келді.

2)… қарамағында… сарбазы бар қолымен .....қаласына келіп, Пугачевке........әрқашан әзір екенін білдірген.

3).1774ж патша үкіметі салдырған бекіністерге… жабуыл жсады.

Жауаптары: 1)Кіші жүздің

Кіші жүздің жеріне ,400адам

2)Нұралы хан ,1000, Жайық, қызмет етуге

Бағалау 2мин

1мин Үй тапсырмасын беру. Қазақтардың Е.Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуы және хронологиялық кесте толтыру.

Кері байланыс парағын толтыру

Бағалау

Оқушылар тыңдайды, естиді, көреді, ойланады.

Мәтінді оқиды.

Жұбымен талқылайды. Критерий арқылы өзара бағалайды.

Оқушылар интерактивті тақтадан көрген –естігендерін еске түсіріп ой қорытындылайды. Кері байланыс.

Топ болып талдайды.Ортаға өз ойларын сала отырып, постер қорғайды.

Білгендерін, түсінгендерін топта айтып, талдайды. бірге талдайды.

Берілген сөздердің орнына сөз жазу арқылы тапсырманы орындайды.

Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін алма терегіне жапсыру арқылы көрсетеді.

Сыныбы 8 «А»

Күні .10.2013жыл.

Сабақтың тақырыбы

§13.Қазақстанның ХVIII ғасырдағы ғылымы мен білімі және мәдениеті.

Мақсаты

Оқушыларға Қазақстан аумағындағы ғылыми зерттеулер мен қазақ әдебиеті жайлы жан – жақты түсіндіру.Ресей ғалымда ры зерттеу экспедицияларының мақсаты мен мәнін ашу.Қазақ әдебиеті жанрлары өкілдерінің еңбектерін жан жақты сипаттау.

Күтілетіннәтижелер

А) Сауданың маңызын, отаршылдық сипатын анықтап талқылайды

B) Ресей елімен Орта Азия тұрғындары арасындағы сауда саттық істерін, даму жағдайының ерекшеліктерін ажыратады, сауда орталықтарын бақылайды

C) Сауданың мәдениетке ықпалын анықтап,қазақтар арсындағы пайдасы мен кереғар жақтарын дәлелдеп қорытынды жасайды.

Керекті жабдықтар

дидактикалық материалдар, қосымша материалдар, электрондық оқулық, Интернет, слайд, маркерлер т.б ресурстар, түрлі-түсті қималар, жырау-әншілердің және шетелдік ғалымдардың фотолары

Мектептегі тәжірибе кезіндегі тапсырма

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

9мин

1.- Оқушылармен амандасу;

— сыныпты түгендеу;

— кезекшілік қызметін қадағалау;

— оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Сергіту сәті.Музыка қосылып тұрады.

Маңдайыма стикер жапсырып аламын да, үндемей жүремін, оқушыларда маған қарап, маңдайларына түрлі фигурадағы стикерді жабыстырады. Фигуралар арқылы топтарға бөлінеді.

2. Үй тапсырмасын тексеру: Сырымның

шешендік өнерінен үзінді

Шапалақ соғу.тамашалау.

«Ыстық орындық » әдісі арқылы эссе тыңдау.

Сұрақтарға жауап берген оқушыларды жұлдызшалармен мадақтау.

1.-Мұғаліммен сәлемдесу;

— кезекшілік қызметін атқару;

— сабаққа зер салу.

Оқушылар мұғалімнің істегенін қайталай отырып, фигураларға сәйкес топтарға бөлінеді.Топтың ережесін еске түсіріп, топқа бөлінеді.

Балалар сырымның дана, көреген, шешендігінен үзінді көрсетеді.

Жауап берген оқушыларға жұлдызшалар ұсыну.

Тұсаукесер

6мин

Қызығушылықты ояту.

Халықтың әлеуметтік экономикалық жағдайын не арқылы көтеруге болады?

Ой шақыру.

Білім,ғылым, мәдениет… т.б.

Мәдениет дегеніміз не?

Жаңа сабақ: §13.Қазақстанның ХVIII ғасырдағы ғылымы мен білімі және мәдениеті.

Дәптермен жұмыс. Күннің жадысы, тақырыбы.

Негізгі бөлім 18минут

Жұптық жұмыс.Топтық жұмыс. (Критерий арқылы өзара бағалау)

3мин

Топтық жұмыс

Топтық әңгіме.

ТВ шоу.

1-топ: Ғалымдар

2-топ: Әдебиетшілер

3-топ: Шежірешілер

4-топ: Музыкатанушылар.

Классификациялау әдісі арқылы

Жырау, суырып салма ақындар туралы суреттер беріледі, оқушылар олар туралы әңгімелейді.

Оқушыларға шығармашылық жұмыс ретінде жыраулар туралы слайд құрастырып келу берілген болатын.

Сұрақ-жауап әдісі

Тапсырма: Айтыс дегеніміз не? Айтыстың маңыздылығы қандай? Негізгі бағыттары мен тақырыптары қандай?

Сал, сері деген атақтар не себепті берілген?

Қазіргі таңда бұндай атақтар бар ма, беріле ме? Сондай айтыскерлер бар ма?

Өздеріңнің шежірелерің туралы не білесіңдер?

Нағыз қазақ қазақ емес, нағыз қазақ домбыра дегенді қалайтүсінуге болады?

Ал ендеше балалар, сіздер нағыз қазақ болсаңдар кім маған домбырамен күй тартып береді?

Үй тапсырмасын беру.Өз облыстарыңның аумағында ХVIII ғасырда өмір сүрген жыраулар, ақындар, күйшілер туралы деректер жинап,әңгіме құрастырыңдар.

Оқушылар тыңдайды, естиді, көреді, ойланады.

Мәтінді оқиды.

Жұбымен талқылайды.Топпен біріге отырып, жұмыстанады, суреттерді топтастыра отырып,әңгімелейді.

Топ болып талдайды.Жырау, суырып салма ақындар туралы суреттер беріледі, оқушылар олар туралы әңгімелейді.

Ортаға өз ойларын сала отырып, постер қорғайды. Және ТВ әдісі арқылы тақтаның алдына топтар кезекпен шығып, өз тапсырмаларын оқушыларға түсіндіреді. Басқа топтар сиқырлы сандықшаға сұрақтарын салып, жауап күтеді.

Тапсырманы орындап келген оқушы тақтаға шығады, слайдын көрсетеді.

Оқушы өзі білетін күйін қазақы аспаппен орындап береді.

Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін алма терегіне жапсыру арқылы көрсетеді.

<img width=«63» height=«418» src=«file:///C:/Users/KamTA/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg» v:shapes=«Рисунок_x0020_5»><img width=«254» height=«301» src=«file:///C:/Users/KamTA/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg» v:shapes=«Рисунок_x0020_7»><img width=«290» height=«296» src=«file:///C:/Users/KamTA/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.jpg» v:shapes=«Рисунок_x0020_8»>даңғыра<img width=«293» height=«173» src=«file:///C:/Users/KamTA/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.jpg» v:shapes=«Рисунок_x0020_9»>асатаяқ

Бағалау өлшемдері

1.Тапсырманы дәл уақытында аяқтау-3балл

2.Топ мүшелерінің барлығы қатысуы-2

3.Мәтінді нақты түсіндіруі-2

4.Тапсырманы орындауы-1

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1152269

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар