Экономикалық даму. Нарықтық қатынастар

26 желтоқсан 2015 - Құралай Орманова

Алматы  облысы

Райымбек  ауданы

Сарыжаз  орта  мектебі

Тарих  пәні  мұғалімі

Төлепбергенова  Арай  

Сабақтың тақырыбы:

§40. Экономикалық даму.Нарықтық қатынастардың орнығуы.

 

Сабақтың мақсаты:

Ø  Қазақстан үкіметінің экономикалық стратегиясы.

ØШаруашылықтың одан әрі құлдырауы.

Ø  Экспорттың жайы және төлем дағдарысы.

Ø  Ұлттық валютаның айналысқа енгізілуі туралы түсіндіру.

Нәтижесі

Ø  Оқушыны өз бетімен ізденуге бағыттау;

Øбілім беруде АКТ-ны пайдалану;

Ø  картамен жұмыс;

Ø  топтық жұмысқа жұмылдыру;

Ø  өзін-өзін бағалауға немесе өзара бағалауға ынталандыру

Сабақтың әдіс – тәсілі:

диалогтық оқыту, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс

Сабақтың көрнекілігі:

 маркер, қағаздар, оқулық, Тақырыптық суреттер, үлестірме парақшалары (жауап жазу, бағалау), электронды оқулық.

Кезең

Сабақ бөлімдерінің мақсаты

Сабақтың өту барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті.

Оқушының іс-әрекеті

Білім

Бастапқы рефлекция кезеңі.Әр елдің ұлттық валютасының аттары жазылған қағаз тарату арқылы топқа бөлу.

 

 

 

Тақтамен жұмыс.

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

Сабақ алдында өз – өзіне сәттілік тілейді.

Мен ақылдымын!

Мен бәрін білгім келеді!

Мен бәрін үйренгім келеді!

Бүгінгі тақырыптыжетікбіліп,

Меңгеру мақсатында «Аптаның 7 күні» ойынын бастаймыз.Сонымен балалар аптаның 1-ші күні дүйсенбі.Бұл бізде «Базарға бару күні» екен.Бұл күні біз қай базарға жол тартар екенбіз.Әуелі соны анықтап алайық. Ол үшін мына сөздердің әрқайсысын өз саласы бойынша топтастырып алайық.Мәдениет, баспахана, мұражай, ескерткіш, саясат, экономика, нарық, билік, валюта, демократия,қаржыМіне осылайша білім базарына жол ашайық.Білім базарының экономика бөліміне жолға шыққалы отырмыз..

Оқушылар әр қайсысы осы сөздерді қайталап өздеріне сәттілік тіледі

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар топпен бірлесе отырып топтастырады.

1.

Түсіну

Тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну

Топтарға тапсырма беру.

2-күн Сейсенбі «Кесте толтыру күні.   Бос     кестені толтыру.                                                                            

Әр топ  өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыс істейді. Тапсырма орындалып болғаннан кейін топтан бір оқушы шығып қорғайды. Басқа топтар қадағалаумен болады, егер келіспйтін тұстары болса айтады.

Қолдану

 

3-күнСәрсенбі   «Қонаққа бару»күні.Өздерің білесіңдер, балалар, біздің халқымыз өте жомарт,қонақжай халық.Бір-бірімізге қыдыру үшін әрине бос бармауымыз керек және «сыйға-сый»демекші, апарған сыбағаларына тиеселі қонақкәделерін жасаған жөн. 1.Тапсырма шаруашылықтың құлдырауы, тақырыбында                                                 әр  топ: Жорамал диктант дайындау

2.Экспорттың жайы және төлем дағдарысы

Қате диктант дайындайды.Келесі топқа жасырады.

Талдау

«Теңге»деген жазуы бар плакатты тақтаға іліп қоямыз.

 

 

 

         Төменгі деңгейлі және жоғары деңгейлі сұрақтарды қойып, тақырыпты талдау

4-ші күнБейсенбі. «Өз бетінше жұмыс күні»

 

                           Электронды оқулық 9сынып.

 

 

 

1.Нумизматика ғылымы.

2.Валюта деген сөзді қалай түсінесің

3.Ақшаның қажеттілігі туралы айт.

4.Неліктен ақшаның бетіне белгілі адамдардың суреті салынады.

5.Ұлттық валюта қашан,қандай жағдайда енгізілді.

6.Ұлттық валютаны айналысқа енгізілуінің қандай маңызы болды.

 Қардай маңызы болды. Оқушылар түрлі түсті қағазға теңгеге байланысты бір-бір сөз жазады Қағаздарын плакатқа жапсырады.

 

 

 

.           Сұрақтарға жауап алу, әр оқушының пікірлерін тыңдау

Жинақтау (синтез.)

Алған білімді жинақтау

5-күн Жұма «Қасиетті күн».Бұл күн оқушылар «қасиетті күн «екендігін еске ала отырып «100 сомың болғанша 100 досың болсын»- деген мақалды пайдалана отырып сабақты қорыту.Осы мақал жайында оқушылардың ойларын білу.

Мақалды пайдалана отырып өтілген тақырып бойынша ой қорту.

Бағалау

 Сабақ барысында

оқушы көзқарасы

6-шы күнСенбі.  Оқушылардың сабақ соңындағы түйінді сөзі.Өзін-өзі бағалау.Бүгінгі сабақ ұнады ма?.. Топ жетекшісінің бағалауы.

Ал енді балалар, жалпы бұл апта сендерге не берді, бұл сабақтан қандай ой түйдіңдер.Осы сұрақтар төңірегіндеөз ой-пікірлерің, тұжырымдарыңды жеке-жеке қағаз бетіне түсіріп беріңдер.

Қорыту, өз жұмыстарына баға беру.

Ой-түйін, формативті бағалау

 

 

Үйге тапсырма беру

7ші күн жексенбі Демалыс.Апта бойы бірге болғандарыңа рахмет.Жақсы демалыс тілеймін.                            1. §40 оқу.

 

 

 

Рефлекция

 

Сабақ соңында алынған рефлексиядан оқушылардың ойларын, сабақтан алған әсері туралы білдім

Оқушылар сабақта алған әсерлерін жазып, білім ағашына  ілді.


Осыған ұқсас жазбалар:

ТарихСырым Датұлы бастьаған көтеріліс

ТарихҚазақстан тарихы пәнінен тоқсандық тест

Тарих10 сынып Қазақстан тарихына арналған жылдық тест тапсырмалары

Тарих"Тас дәуірі" қайталау сабақ - ойын

ТарихОқулық бойынша тест тапсырмалары

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1083420

Пікірлер (1)
Нургиза Кульджина # 28 желтоқсан 2015 в 11:43 0
Жақсы тақырып, жақсы сабақ.

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар