ҚМЖ Дүниетану пәні 2 - сынып

20 желтоқсан 2015 - Кымбат Тлеукулова

 

«Балқаш қаласы Абай атындағы №2 лицей» КММ бастауыш сынып мұғалімі  Тлеукулова Қымбат Абетовна

Пән:  дүниетану

Сыныбы:2

Тақырыбы:     Ауа. Ауаның қасиеті. Зертханалық жұмыс.Ауаның қасиетін анықтау.

Мақсаты:Ауаның негізгі қасиетін білу.

Міндеттері:

-ауаның тіршілік, тірі табиғат үшін пайдасын дәлелдеу;

-ауаның қасиеттерін тәжірибелер жасау арқылы қорытындылау

Күтілетін  нәтиже:  оқушылар ауаның қасиеттері туралы тәжірибе жасайды және қорытындылайды.

Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер; Оқыту мен оқудағы бағалау; Сыни тұрғыдан ойлау; Оқытуды басқару және көшбасшылық; АКТ-ны пайдалану.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: тест, «Ой қозғау», тәжірибе, «Топтастыру», «Сәйкестендір», «Сен не білдің?»,  «Мен не білдім?»

 

Сабақ кезеңі

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

І.  Кіріспе

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Тұсау -кесер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Негізгі бөлім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Қоры

тынды

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

Шаттық шеңбері

  Психологиялық дайындық

 

Топқа бөлу 

 

 

 

 

 

Топ ұстанымын еске түсіру

 

 

Өткен сабақты пысықтау

 

 

 

 

Үй жұмысын тексеру  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тәжірибе

 

 

 

 

 

 

 

Видеобейне

 

Тәжірибе

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

Тәжірибе

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Есіңе сақта!

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

Кері байланыс

Рефлексия

 

Оқушылармен амандасады.Түгендейді.

Бүгінгі сабаққа қандай дайындықпен келгендерін сұрау.

 

Шаттық шеңберінде бірге өлеңді айтады.

 

 

Түсті стикерлер арқылы топқа бөлу

1-топ: Су

1-топ: Ауа

3-топ: Жарық

4-топ: Қорек

 

Алтын ережені қайталау

 

 

Тест.

1. Көкжиек дегеніміз не?

А) аспан мен жердің астасқан жері

Б) маңайдағы көз жететін кеңістік

В) аспанға қарау

2. Кеңістіктің аспанмен астасқан жері

А) көкжиек тұсы

Б) кеңістік

В) көкжиек сызығы

3.Көкжиек тұстарын немен анықтауға болады?

А) магниттік тілмен

Б) сызғышпен

В) құбылнама

  1. 4. Заттың үстінен қарағандағы көрінісінің  сызбасы қалай аталады?

А) масштаб

Б) сұлба

В) сурет

5. Адам өміріне не қажет?

А) ауа, су, жарық, жылу, қорек.

Б) доп, ән, киім

 В) кітап, велосипед, ұялы телефон

 

«Ой қозғау»

«Көрінбейтін сиқыршы »

Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен әркім-ақ күнделікті кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің, бірақ маңайында екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты. Көшемен келе жатқанда топырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жүргенін көресің. оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. Бар ма жоқ па оны анық білмейсің. Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.

Бұл не?  Ауа

-Бүгінгі сабағымыз ауа, ауаның қасиеті туралы болады.

Практикалық жұмыс:Бір уақыт мұрындарыңды қысып, дем алмаңдар. Қанша уақыт шыдай аласың?

-Ауа не үшін қажет?

-Ауа көзге көріне ме?

 

Тәжірибе:

1. Полиэтилен қалташасын тарату

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

Тізбектей оқу

Видеобейнекөрсету.

Жер бетіндегі ауаның қозғалысы жел деп аталады.

1-тәжірибе:Суретті алақаныңмен жап. Не көресің? Алақаныңды көтер. Қазір сурет пен сенің арлығыңда тек ауа ғана бар. Оның арасынан сен суретті анық көресің.

2-тәжірибе: Қажетті заттар: түрлі түсті әйнек, ақ парақ. Парақты ал. Оның түсі қандай? Параққа түсті әйнек арқылы қара. Не байқадың? Егер түсті әйнекті алып қойсаң, сен қайтадан ақ қағазды көресің?

3-тәжірибе: Қажетті заттар: су құятын үлкен ыдыс, шыны сауыт, стақан, су, колба. Ыдысқа су құй. Шыны сауытты суы бар табақшаға түбін жоғары қаратып төңкер. Судың түбіне қарай сауытты бас. Не байқадың? Шыны сауыттың ішінді не бар? Судағы сауытты қайта аудар. Шыны сауытқа неге су кірмейді? Не болды? Неге бұлай?

 

«Тыныштық сәті»

4-тәжірибе: Қажетті заттар: иіссу.Бөлменің ауасын тазарт. Ауаны иіске. Не сезесің? Сонан кейін иіссудың аузын ашып, иіскеп байқа. Не сездің? Неге ауаның иісі өзгерді?

5-тәжірибе:Қажетті заттар:  екі балауыз шам, шыны стақан, сіріңке.

Екі балауызды жақ. Біреуін үстел үстіне қой. Екіншісінің үстіне шыны стакан төңкер. Енді қайсысы ұзақ жанғанын байқа.

Күнделікті өмірмен байланыстыру. Егер пештегі ағаштың, көмірдің жануын күшейту керек болса, оған ауаның мол кіретіндей ету керек. Мысалы ақырын жанып жатқан отты үрлесең, ауа мол кіріп, жану күшейеді. Егер жанып тұрған отқа ауа жібермесең, ол сөнеді. Бөлмеде өрт бола қалса,  су құю керек.

1-топ:  «Мен не білдім?» (Тірек сөздер жазу)

2-топ: «Сен не білдің?» (Сұрақ дайындау)

3-топ: «Сәйкестендір»

4-топ: Топтастыру «Ауа қасиеттері»

 

 

Жинаған смайликтеріне қарай бағалау

 

 

Әр топ бір тажірибенің қорытындысын жазу. Қаламыздың ауасы қандай? эссе жазу

 

 

Амандасады. Сабаққа дайындалады.

 

 

Қоршаған орта табиғат,

Жануар, өсімдік, адамзат.

Сүю, қорғау – парасат,

Білейік мұны жамағат.

Топқа бөлінеді.

Әр топ өз көшбасшысын сайлайды.

 

 

Сынып болып топ ұстанымын қайталайды

 

 

 

 

Әр оқушы тесті шешеді.

 

Дәптерлерін алмастырады.

Жауаптары мен бағалауы жазылған слайд арқылы балалар жұптық бағалау критериясын орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді тыңдап, қорытынды жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұраққа жауап береді

 

 

-Әр бала мұрнын қолымен қысып отырады. Қанша уақыт шыдағанын айтады.

Сұраққа жауап:

-Ауа тыныс алу үшін қажет. Адам ауасыз өмір сүре алмайды.

1. Полиэтилен қалташасын ауаға толтырады.

Қорытынды: ауа бар, ауа орын алды, бірақ оны біз көрмейміз

 

Мәтінді тізбектей оқиды.

 

-Оқушылар парақты алып, желпиді. Ауаның сорққанын айтады.

-Ештеңе көре алмадым.

Қорытынды:  ауа түссіз

 

 

Тәжірибені жасайды

Қорытынды:  ауа мөлдір

 

 

 

 

 

 

 

Тәжірибені жасайды

Қорытынды:  ауаның пішіні жоқ. Ол қандай ыдысқа құйылса соның пішінін алады.

 

 

 

Көздерін жұмып, серігеді

 

Тәжірибені жасайды

Қорытынды:  таза ауада иіс болмайды

 

 

 

Тәжірибені бақылайды.

Қорытынды:  от ауада жақсы жанады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды. Топта талқылап, қорғайды

 

Сұрақтарға басқа топтар жауап береді.

 

 

 

Күнделікке жазу

 

 

 

 

Алған әсерлерін стикерге жазып, жабыстыру

 

 

 

 

 

 

Тамаша!

 

 

 

 

Жарайсыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам арқылы анықтау

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик тарату

 

 

Смайлик тарату

 

 

Смайлик беру

 

 

Смайлик тарату

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

Смайлик таратылады

 

 

 

 

 

 

Смайлик тарату

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик тарату

 

 

 

 

 

 

Мадақтау

 

«Алматы» 2013ж. 

Дүниетану

2 -сынып

Слайд

 

 

 

 

Бағдаршам!

 SHAPE  * MERGEFORMAT — түсіндім

 SHAPE  * MERGEFORMAT — шамалы түсіндім

 SHAPE  * MERGEFORMAT  -түсінбедім

 

 

 

 

 

 

 

Тест жазылған карточка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

Музыка

 

А3 қағазы

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер, тақта

 

 

 

 

 

 

Полиэтилен қалташасы

 

 

 

Видеобейне

 

 

 

 

Сурет

 

 

 

 

Түрлі түсті әйнек, ақ парақ.

 

 

 

 

Ыдыс, шыны сауыт, стакан, су, колба.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Иіссу

 

 

 

 

 

Балауыз шам, шыны стакан, сіріңке.

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

Маркер

 

 

 

 

 

 

 

Күнделік

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осыған ұқсас жазбалар:

БиологияЖорғалаушылар класының жалпы сипаттамасы (қысқа мерзімді жоспар)

Физикафизика пәнінен орта және қысқа мерзімді жоспарлар

Қазақ әдебиетіXX гасырдын басындагы казак әдебиеті

БастауышҚысқа мерзімді жоспар. Уақыт өлшем бірліктері және үлестері

КембриджХҮІІІ ғасырдағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы (ҚМЖ)

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1083484

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар