Сабақтың ішкі құрылысы

8.4ВА Көбею және даму:

Сабақ

Сабақтың ішкі құрылысы

Мектеп: Назарбаев зияткерлік мектебі, Атырау қаласы.

Күні: ___

Мұғалімнің аты-жөні: _____________________________

Сынып: 8 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатыноқумақсаттары

камбийжәнеапикалдықмеристемаұғымдарынқолданаотырып, өсімдіктердіңұзынынанжәнежуандапөсуүрдісінтүсіндіру

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға өсімдіктің сабақтың ішкі құрылыс туралы мағлұматтар беру
Оқушылардың сабақ туралы ой –орісін кеңейту және тіл байлығын, сөздік қорын дамыту.

Камбий және апикалды меристема ұғымдарын қолдану.Өсімдіктердің ұзынынан және жуандап өсу үдерісін түсіндіру.

Тілдікмақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Өсу ұғымын талқылайды және жасушалардың бөлінуі және меристеманың ұзаруы нәтижесінде өсімдіктердің ұзындығының қалай өсетіндігін түсіндіреді. Сабақтардың неліктен және қалай жуандайтынын түсіндіреді. Сосын оқушылар тексеру жұмысын орындайды немесе бастапқы және екінші реттік өсу арасындағы айырмашылықты түсіндіріп, қысқаша мазмұндама жазады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

камбий, апикалдық меристема, флоэма, ксилема, екінші реттік өсу, бастапқы өсу,

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Алдыңғы білім

.

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Оқыту көздері мен ресурстар

Кіріспе бөлім

0-5

5-15 мин

Ұйымдастыру.

Тақтаға сабаққа қатысты суреттер қойылады.

<img width=«192» height=«198» src=«file:///C:/Users/Admin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg» alt=«http://www.biology.iastate.edu/Courses/212L/New%20Site/R&S%20imgs/StmWood/woodxs» v:shapes=«Рисунок_x0020_1»><img width=«192» height=«177» src=«file:///C:/Users/Admin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg» alt=«http://www.biology.iastate.edu/Courses/212L/New%20Site/R&S%20imgs/StmWood/tilia1hi» v:shapes=«Рисунок_x0020_2»>

Сабақ — өсімдіктің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін бір-бірімен жалғастырып тұратын орталық тірек.


Сабақ мынадай қызметтер атқарады:
1) қоректік заттарды тамырдан өсімдіктің басқа мүшелеріне жеткізеді;
2) сабаққа бүршік, жапырақ, гүл, жеміс бекінеді;
3) көбеюге қатысады;
4) органикалық заттар қорға жиналады;
5) өсімдіктердің жоғары жағының аумағы бұтақтану арқылы артады;
6) вегетативтік көбею.
Сабақтың ішкі құрылысын ағаш діңінің көлденең кесіндісінен көреміз. Ішкі құрылысы төрт қабаттан тұрады: қабық, камбий, сүрек, өзек.

<img border=«0» width=«297» height=«307» src=«file:///C:/Users/Admin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.jpg» alt=«http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Stem-cross-section2.jpg/250px-Stem-cross-section2.jpg» v:shapes=«Рисунок_x0020_3»>

Мына веб-сайттан пайдалы ақпарт табуға болады:

Веб-сайттағы PowerPoint бағдарламасын пайдаланыңыз. PowerPoint бағдарламасында иллюстациялар арқылы бастапқы және екінші реттік өсу үрдісінің қалай өтетіндігін көрсетіңіздер

http://kisdwebs.katyisd.org/campuses/MRHS/teacherweb/hallk/Teacher%20Documents/AP%20Biology%20Materials/Plants/Primary%20Secondary%20Growth/35_A01s.swf

жоғарыда аталған веб-сайтқа қолжетімділік болмаған жағдайда мына сайттан көруге болады:

http://www.uic.edu/classes/bios/bios100/labs/plantanatomy.htm

осы мәліметті қолдануңызға болады

Микроскоптарды немесе дайын микропрепараттарды, сонымен қатар суреттерді мына жерден алуға болады:

http://www.biology.iastate.edu/Courses/212L/New%20Site/25rtstm%20index.html

15-30 мин

Қабық — сабақтың ең сыртқы қабаты. Қабық 3 қабатынын тұрады:

[img width=«13» height=«13» src=«file:///C:/Users/Admin/Desktop/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F%20%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0%20(4)/2/9/123/PicExportError» alt="*">өң — түссіз (мөлдір), жас сабақтардың сыртын қаптайды.(Өң ішке күн сөулесін өткізеді).Үлкен ағаштардағы өң түлеп түсіп, орнын тоз алмастырады.

[img width=«13» height=«13» src=«file:///C:/Users/Admin/Desktop/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F%20%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0%20(4)/2/9/123/PicExportError» alt="*">тоз — қалың болса да ішкі жасушалардың тыныс алуына оттегіні өткізеді.Тозда тыныс алуға қатысатын пішіні төмпешікке ұқсаған жасушаларды жасымықша дейді.

[img width=«13» height=«13» src=«file:///C:/Users/Admin/Desktop/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F%20%D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0%20(4)/2/9/123/PicExportError» alt="*">тін — тоздың ішкі жағында қабыққа беріктік ( мықтылық ) қасиет беретін тін қабаты орналасады. Қабық өсімдікті сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларынан қорғайды.

Камбий — қабықтан кейінгі орналасатын қабат. Камбий жасушаларының ұшы сүйірленген ұзынша пішінді. Бірнеше қабат жасушалардан түзіліп, камбий аралығын құрайды. Барлық жасушалары бөлінуге қабілетті. Камбий жасушалары қыста бөлінбейді. Көктем шығысымен қарқынды бөліне бастайды. Камбий жасушаларының бөлінуінен ағаштар жыл сайын жуандай береді.

Сүрек — сабақтың едәуір бөлігін алып жататтын камбийден кейін орналасатын қабат. Жасушаларының пішіндерімен мөлшері бір келкі емес. Ұзын, жіңішке жасушалары қосылып, түтікше құрайды. Түтікшенің айналасын беріктік қасиет беретін қалың қабықшалы сүрек талшықтары қоршайды. Камбий жасушалары дамылсыз бөлінетіндіктен, ағаш діңі жуандап өседі.

Өзек — сабақтың орталық бөлімі. Жас өркенде жасушалары тірі болғандықтан, органикалық заттар қорға жиналады. Өзек жасушалары өзек сәулелерін құрайды. Өзек сәулелерінің жасушалары сабақтың барлық бөлімдерін бір-бірімен байланыстырады. Қоректік заттар өзек сәулелері арқылы сабақтың басқа қабаттарына жеткізіледі. Өзек сәулелері де камбийден түзіледі

30-40

Оқушылар флоэма, камбий және ксилеманың орналасуын көрсететін сызба жасау үшін заттық шыныда сабақтың ішкі құрылысын қарайды. Бірінші реттік құрылысы мен апикалдық меристемаларды көрсететін мысалдарды қарастырады.

Қорытынды бөлім

Осыған ұқсас жазбалар:

БиологияСабақтың ішкі құрылысы

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1151038

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар