Африканың физикалық- географиялық орны, материк жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер. Зерттелу тарихы.

Сабақтың тақырыбы                                            

                                                     

                                          

Африканың физикалық- географиялық орны, материк жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер.Зерттелу тарихы.

 Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Африка материгінің  географиялық орны, жер бедері мен климаты, жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер, зерттелу тарихы туралы білімді меңгерту.

2. Тәрбиелік: Дүние жүзі елдерін тануға үйрету, әдептілікке, достыққа тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: оқушының сөйлеу қабілетін,өз бетімен  іздену арқылы ой-өрісін кеңейту, шығармашылыққа баулу.

 

Көрнекілігі: интерактивті тақта,   слайдтар, сөзжұмбақтар,  кесте, карта, электронды оқулық.

 

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, талдау, бейнелеу т.б.

 

Сабақтың түрі:  топтық сабақ

 

Пән аралық байланыс: тарих,  биология, сурет, экология т.б.

 

                                 Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңберін құру арқылы санау реті арқылы  оқушылар 2 топқа бөлінеді.

   Қызығушылықты ояту. Үй тапсырмасын сұрау: «Жұлдызды сәт»  ойыны.   «Географиялық диктант»    1- тапсырма 1-топқа беріледі.                        

 

    «Дүниежүзілік мұхит»

1. Дүниежүзілік мұхиттың ауданы. 2.Мұхит суының қасиеттері.

3. Мұхит суының орташа тұздылығы.4. Мұхит суының тұздылығының көрсеткіші. 5. Ең тұздылығы жоғары теңіз.

6. Мұхит ауданының қанша пайызын мұз алып жатыр.

7.Ең ірі жылы ағыс.

2- тапсырма «Тест шешейік»  2- топқа беріледі.

1.  Тіршілік қабығы: а) биосфера в) атмосфера с) гидросфера

2. Ең ірі табиғат кешені: а) теңіздер мен көлдер в) өзендер мен аралдар с) материктер мен мұхиттар

3. Антропогендік табиғат кешеніне жатады: а) бау-бақша в)  көл

С) орман.

4. Атмосфераның төменгі қабаты: а) мезосфера в) тропосфера с) литосфера

5. Мыналардың қайсысында зат алмасу айрықша жүреді: а) жануарда в) бактерияда с)  өсімдікте

     Топ басшыларының үй тапсырмасын бағалауы жүргізіледі.

                                                                

  3. « ЖИГСО» әдісі.  Жаңа сабақты  тақырыпты меңгерту кезеңі. Екі топқа  мәтін бойынша тапсымалар беріледі.

 Екі топқа таратпа материалдар берілді. ( Берілген мәтінді оқып, талдай отырып, постер құрады. Топ мүшелері бір- біріне түсіндіреді).

Электронды оқулықтан  үзінділер көрсетілді. ( Африка материгіне сипаттама).

Зерттелу тарихы. Кестемен жұмыс.

 

Африка құрлығын айнала жүзіп шыққандар

 

Жылдары

Әбу ибн Баттута

 

  XIV  ғ

Васко да Гама

 

1497-1499

 

Замбези өзені, Виктория сарқырамасы

 

Генри Стэнли

 

 

В.В. Юнкер

 

     XIX  ғасыр аяғы

 

Эфиопия жері бағалы қатты бидайдың отаны

 

 

Жаңа сабақты бекіту. Сәйкестендіру тесті.

Әбу  ибн Баттута                 а) көлдерін

Н.И. Вавилов                        в) Сомали түбегі, Тимбукту Мали жері

Ірі шығанақтары                   с) Атлант мұхиты, жерорта теңізі

Материктің батыс жағалауында             д) Гвинея,  Сидра

 

«Екі тілек » әдісі ( формативті бағалау) .

Қорытынды:  Ақпарат көздері .( Сахарашөлі мен Мадагаскар аралы)

 

    Топ басшыларының оқушыларды бағалауы .

 

     Үйге тапсырма: 1. Мәтінді оқу. 2. Кескін картаға Африка жағалауындағы теңіздер мен мұхиттарды, шеткі нүктелерді түсіру.

3. Саяхатшылар туралы реферат жазу.

Осыған ұқсас жазбалар:

КембриджАфриканың жер бедері мен пайдалы қазбалары (ҚМЖ)

ГеографияАфрика материгі. Географиялық орны. Жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер. Зерттелу тарихы.

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1141950

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар