Өзіндік жұмыс (АКТ-ны пайдалану)

20 маусым 2015 - Зейнеш Таңжарова

Күн: 25.04.2015. Сыныбы: 10 a

Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс.

Сабақтың мақсаты:

1)білімділік:Оқушыларға АКТ-ны пайдаланаотырып іс-қағаздарды

жүргізуді, түрлерін және е-mail арқылыоларды жіберуге

үйрету, топтасып анимациялықролик құруды үйрену.

2) дамытушылық: Оқушылардың ойын жинақтап тұжырым жасай білу қасиеттерін, ізденімпаздық дағдыларын қалыптастыру, зейінін, ынтасын дамыту.жолдастық көмек көрсете білуге баулу.

3)Тәрбиелік:- Жауапкершілікті сезінетін өнегелі жеке тұлғаны тәрбиелеу, өзара жолдастық көмек көрсете білуге баулу.

Көрнекілік: компьютер, тапсырмалар слайд арқылы көрсетіледі

Сабақтың әдісі: Өзіндік

Сабақтың түрі: Білімді тексеру, қорытындылау

Сабақтың барысы:

Ұйымдастырылу кезеңі

-оқушылармен сәлемдесу

-келмеген оқушыларды белгілеу

-сабаққа дайындығын, құралдарын тексеру

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру
ІІ. «Қайталау-білім анасы» Үй тапсырмасын сұрақ қою арқылы сұрау.
ІІІ. «Білген сайын келеді, біле бергім»
IV. «Білім шыңы» Практикалық тапсырмалар
V. Сергіту кезеңі
VІ. Бекіту: «Топтастыру» Постермен жұмыс
VIII. Үйге тапсырма беру. XI. Оқушыларды бағалау

X. Кері байланыс

І. Салеметсіздер ме балалар, отырыңдар! Бүгін сыныпта кім кезекші? Сабақта кім жоқ? Ашық сабаққа дайын болсақ, сабағымызды бастайық.

Топқа бөлу:

«Серігіңді тап»

Оқушыларға «Internet explorer, хаттама, Mozilla, Google,Opera, бұйрық, түйіндеме, мінездеме, өтініш » суреттері ұсынылады, 2 топ құруы қажет

ІІ. «Қайталау-білім анасы» Үй тапсырмасын сұрақ қою арқылы сұрау

1.Ісқағаздарды жүргізу деген не?

2.Ісқағаздардың қандай түрлері бар?

3.Ісқағаздардың негізгі қызметі қандай?

4.Факсимильдік байланыс дегеніміз не?

5.Электронды пошта дегеніміз не?

6.Электронды поштаны қандай мақсатта қолданылады?

7.Ролик дегеніміз не?

8.Анимациялық роликті жасайтын қандай программалардыбілесіңдер?

«Білген сайын келеді, біле бергім»

<img width="«181»" height="«190»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif»" v:shapes="_x0000_i1025"> <img width="«196»" height="«179»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image004.gif»" v:shapes="_x0000_i1026">

Осы суреттерге қарап жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

«Білім шыңы» Практикалық тапсырмалар

Іс-қағаздарды жүргізуге арналған тапсырма.

Тапсырма №1

1.MicrosoftWordбағдарламасын іске қосыңдар.

1-топ 2-топ

Бұйрық Өтініш

Түйіндеме Мінездеме

Сенімхат Сұраныс хат Шағым хат

Осы ісқағаздарды қалай жазылу керектігін компьютерде орындаңдар.

Тапсырма №2

Электронды пошта құру және хаттар алмасу

<img width="«643»" height="«297»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image006.jpg»" v:shapes="«Picture_x0020_6»">

<img width="«557»" height="«312»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image008.jpg»" v:shapes="«Picture_x0020_4»">

<img width="«648»" height="«310»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image010.jpg»" v:shapes="«Picture_x0020_8»">

<img width="«666»" height="«318»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image012.jpg»" v:shapes="«Picture_x0020_16»">

<img width="«551»" height="«331»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image014.jpg»" v:shapes="«Picture_x0020_13»">

«Сергіту сәті» Мектебім менің мектебім

Өзіңде өсіп көктедім

Сезбеппіз-ау қоштасар сәттің

Қалай жеткенін

Тапсырма №3

PowerPоint бағдарламасын іске қосыңдар.

1-топ “ХХI ғасыр нақты ғылымдар ғасыры”

2-топ “Жасыл желек ауылымыздың көркі”

тақырыптарында анимациялық ролик құрыңдар.

Сабақты қорытындылау.

Топтастыру әдісі. (Постермен жұмыс)

1- топ Іс-қағаздардың түрлері

2-топ. Электрондық пошта қандай мақсатта қолданылады.

Үйге тапсырма беру.

Сыныптас жолдастарыңа мінездеме жазу.

Тест сұрақтарын құрастырып келу

Оқушыларды бағалау.

Кері байланыс

Мен Не білемінМен не білгім келедіМен не білдім

ІІІ. Жаңа білімді игеру

Жаңа түсініктер мен іс — әрекеттер тәсілін қалыптастыру

Бір немесе бірнеше мемлекеттің аумағында орналасқан желілер ғаламдық деп аталады. Интернет — миллиондаған компьютерлерді бір алып желіге біріктіретін, ақпаратқа шексіз қол жеткізу және түрлі амалдармен қатынас жасау мүмкіндігін ұсынатын дүние жүзіндегі ең үлкен және ең танымал желі. Интернет желісініндегі мәліметтерді миллиондаған мекемелер даярлайды. Әлемдік желідегі, ақпараттарды тез тауып алуда іздеу серверлерінің көмегі зор. Олар мыңдаған іріктелген құжаттардың, сайттардың адрестары сақталады. Көптеген іздеу серверлерінің ішінде кең тараған іздеу каталогтары (directories) мен машиналары (search) бар.

<img width="«500»" height="«214»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image015.jpg»" alt="«http://azbyka.kz/images/5040/1.jpg»" v:shapes="«Рисунок_x0020_4»">

http:www.google.com — GOOGL, ақпараттық іздестіру жүйесі 1999 жылы қыркүйек айында ашылған. Бүгінгі күндері Searchenginewatch.com эксперттерінің айтуына қарағанда базаның көлемін 560 млн құжаттар құрайды. Жүйе қолданушыларға қарапайым және кеңейтілген іздестіру интерфейсін ұсынады. Көптеген тілдерде сонымен қатар орыс тілінде, ақпарат іздеу мүмкіндігі бар.
http:www.yahoo.comYahoo — тез іздестіретін анықтамалықтардың бірі. Ақпараттарды жеке сөздер бойынша немесе классификатор бойынша іздеу мүмкіндігін береді.
http:www.aport.ruАпорт — ақпараттық іздестіру жүйесі алдыңғы қатардағы іздестіру жүйесіне кіреді. Бүгінгі күндері мәліметтер көлемін 20 млн индекстелінген құжаттар құрайды. Жүйеде іздестірудің кең спектрлі мүмкіндіктері бар. Онда қарапайым және кеңейтілген іздестіру мүмкіндіктері ұсынылады. Ақпараттарды, ағылшын және орыс тілінде іздеуге болады.
http:www.yandex.ruЯндекс — ақпараттық іздестіру жүйесі 1997 жылы ашылған. Бүгінгі күндері базадағы индекстелінген құжаттар көлемі 33 милионға жуық. Ақпараттық іздестіру жүйесі логикалық операторлармен белгіленген өзінің меншікті жүйесін қолданады, сонымен қатар көптеген түрлі іздестіру функцияларын ұсынады.
http:www.rambler.ru — Rambler — іздестіру жүйесінде Россияның және ТМД елдеріндегі серверлерде орналасқан 12 миллионға жуық мәліметтер индекстелінген. Өзекті сөз бен қатар классификаторлар арқылы іздестіру мүмкіндігі қарастырылған.

Қазақстан Республикасының анықтамалық іздестіру жүйелері

http:www.site.kz — «Весь WWW-Казахстан» — Қазақстандық іздестіру порталы, ол Интернет әлеміндегі жүздеген мың серверлер мен сайттарды табуда көмек береді. Өзекті сөз бен қатар классификаторлар арқылы іздестіру мүмкіндігі қарастырылған.
http://tabu.nursat.kz — TABU іздестіру жүйесі KZ доменіндегі ресурстар мен қатар Қазақстаннан тысқары жерлердегі еліміз туалы веб-парақтарды іздестіруге арналған. Өзекті сөз бен қатар классификаторлар арқылы іздестіру мүмкіндігі қарастырылған.
http://akolya.hypermart.net — қазақ тіліндегі, ақпараттарды, веб-парақтарды іздестіруге болады. Өзекті сөз арқылы іздестіру мүмкіндігі қарастырылған.

IV. Бұл кімнің сөзі?…

<img width="«500»" height="«375»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image016.jpg»" alt="«http://azbyka.kz/images/5040/2.jpg»" v:shapes="«Рисунок_x0020_3»">

ІІ. «Интернет-жаңа білім негізі»

І-деңгей

1. WEB құжаттармен жұмыс

2. ҰБТ-ға байланысты, ақпараттар іздеу

3. Ізделінген нәтижені өз компьютеріңіз ге жүктеу

4. «ҰБТ туралы мәлімет» деген атпен сақтау

ІІ-деңгей

1.Іздеу жүйесін жүкте

2.www.google.kz сайтын үй беті ретінде сақтап қой

3.Ақпараттық технологялар туралы мәлімет ізде

4.Мәліметті оқып, танысып, өз компьютерінде сызба дайында

5.Жұмыс нәтижесін «11сынып» қапшығында сақта

V. Сергіту кезеңі-«Кім жылдам» ойыны

VІ. Электронды оқулықпен жұмыс

VІІ. «Ішіне-сыртына» стратегиясы

<img width="«325»" height="«110»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image017.jpg»" alt="«http://azbyka.kz/images/5040/3.jpg»" v:shapes="«Рисунок_x0020_2»">

<img width="«500»" height="«146»" src="«file:///C:/Users/F7F2~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image018.jpg»" alt="«http://azbyka.kz/images/5040/4.jpg»" v:shapes="«Рисунок_x0020_1»">

VІІІ. Бекіту: тест тапсырмасы, бағалау

ІХ. Х. Үйге тапсырма беру. Қорыту

Басты бет » Сабақтар » Ашық сабақтар » Информатика

Интернет. Электрондық пошта

Интернет. Электрондық пошта

Сынып: 7А

Пән атауы: информатика

Пән мұғалімі: Абдрахманова А.С

Тақырыбы:

Интернет. Электрондық пошта

Сабақ мақсаты

Әртүрлі танымдық тапсырмалар орындау арқылы, интернет, электронды пошта тақырыбының негізгі ұғымдарын түсіну, талдау арқылы тақырыпты меңгеру.

Күтілетін нәтиже:

-интернет, электрондық пошта тақырыбының негізгі ұғымдарын түсінеді;

-интернет арқылы ақпаратты іздеуде қолданылатын сайттармен танысады;

-өмірде тиімді қолдана алуға дағдыланады.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Білім беру технологиясы

Топтық және жұптық жұмыстарға арналған

Сабақтың білім беру формасы

Сыни тұрғыдан ойлау

Сабақта қолданылатын әдіс тәсілдер

Insert әдісі, топтық шығармашылық жұмыс

Көрнекіліктер

Презентация, Net Control программасы, интерактивті тақта, таратпа карточкалары, таймер

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс — әрекеті

Ұйымдастыру

( 2 мин)

1.Топқа бөлу: «Серігінді тап»

Оқушыларға «Internet explorer, процессор, қалам, Mozilla, дәптер, Google chrome, сызғыш, Opera, монитор, тышқан, кітап, пернақта» суреттері ұсынылады, 3 топ құруы қажет

1.Оқушылар «оқу құралдары»-ойы зерек оқушылар, «компьютер құрылғылары»-ой жүйрік оқушылар, «броузерлер»- ізденімпаз, оқушылар болып 3 топқа бөлінеді.

Қызығушылықты ояту (6 мин)

2.«Даналық ағашы» оқушылар сұрақтар алып, жауап берулері қажет. (өткен тақырыпты қайталау).

3.Оқушыларға ребус ұсыну, тақырыпты анықтату.

2.«Даналық ағашынан» сұрақтар алып, жауап береді.

3.Ребус, жұмбақтарды шешу арқылы жаңа тақырыпты анықтайды.

Мағынаны ажырату

( 20 мин)

4.Insert әдісін қолдана отырып, оқулықпен жұмыс жасайды, топ ішінде түсіну, талдау жұмыстары жүргізіледі.

5.Топтарға бағытталған тапсырмалар:

I-топ. Интернеттің негізгі ұғымдары (постер)

II-топ. Интернетте ақпаратты іздеу (постер)

III-топ.«Интернет. Электрондық пошта» «практикалық жұмыс» (интернетті, электрондық поштаны қолдана отырып «Менің қалам») тақырыбында таныстырылым әзірлеу.

Топтарға өз жұмыстарын қорғату.

4.Тақырыпты оқи отырып, білімдерін жетілдіреді, топ ішінде талдай отырып, бір-біріне түсіндіреді.

5. I, II-топ аталған тақырыпта постер әзірлейді. (теориялық ақпарат береді)

III–топ. теориялық білімді, практикамен ұштастырады. Таныстырылымда эссе жазу, синквейн әдісі қолданылады.

Топтар бір-бірін формативті бағалайды.

«10 баллдық жүйе»

«бутерброд»

«смайлк» арқылы бағалау

Ойтолғаныс

( 10мин)

6.Тақырып бойынша карточкадағы таратылған суреттерді топтастыру.

7. Эдвард де Бононың «ойлаудың алты қалпағы» әдісін пайдаланып, «Интернеттің пайдасы мен зияны» тақырыбында оқушылардың ой-пікірін білу.

6. Топтастыра отырып, іздестіру сайттарын, броузерлерді, чат қызметі бар бағдарламаларды естеріне сақтайды.

7. Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын, пікірлерін айтады.

Бағалау (2 мин)

8.Сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындауымен қорытынды бағасы.

8.Топ басшысының бағасын ескере отырып, мұғалімнің суммативті бағасы

Үйге тапсырма

(2 мин)

9. §33-34 Интернет. Электрондық пошта тақырыптарын оқу.

9.Дәптерлеріне негізгі мағлұматтарды түсіру, интернеттен қосымша ақпарат іздестіру, тақырыпты мазмұндау.

Рефлексия ( 3 мин)

10.Кері байланыс. Компьютерде «Бүгінгі сабақтан мен не меңгердім? Келесі сабаққа менің ұсынысым» сұрақтарына жауап беру.

(NetControl бағдарламасы қолданылады).

10. Өз ойларын, ұсыныстарын компьютерде чатқа жазу арқылы сабақты бағалайды.

Озық ойлы дарындылар (Информатика сабағынан сайыс сабақ)

Пәні: Информатика
Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: «Озық ойлы дарындылар»
Сабақтың мақсаты: оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: оқушылардың лидерлік қасиетін ұштап, аналитикалық қабілетін ашу, интеллектуалдық деңгейін арттыру.
Дамытушылық: логикалық ойлауын, танымдық қызығушылығын, оқушылардың ақыл — ойын жан — жақты дамыту.
Тәрбиелік: пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдіс — тәсілдері: топтастыру, сұрақ — жауап, ойын элементтері, баяндау әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютер, слайдтар.
Сабақтың барысы: Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі біздің «Озық ойлы дарындылар» сайысымызға қош келдіңіздер!
Армысыздар осында жиналғандар
Сіздерді қызықтырар небір сыр бар
Рұқсат берсе, біздерге көрермендер
Кешімізді басталық қатысушылар — дей келе сайысымыздың шарттарымен таныстырып өтейін.
«Озық ойлы дарындылар» сайысына 7 «а және б» сыныптарынан құралған «Процессор» және «Пернетақта» атты 2 команда қатысады. Сайыс 7 турдан бойынша өткізіледі.
І. тур. «Ойлан тап!»
ІІ. тур. «Бейне сұрақ»
ІІІ. тур. «Адасқан әріптер».
ІV. тур. «Кім жылдам».
V. тур. «Дешифратор».
VІ. тур. «Үй тапсырмасы»
VІІ. тур. «Құпия жәшік» сұрағы.

Информатиканың сырлары
Қызықтырды біздерді
Ойынға бірге қатысуға
Шақырамыз сіздерді — дей отырып, топтың білім мен тапқырлығына баға беретін әділқазылар алқасымен таныс болыңыздар.

Ендеше 7 сынып оқушылары арасында өткелі отырған «Озық ойлы дарындылар» сайысын бастайық.

І. кезең. «Ойлан тап!» сұрақ жауап бөлімі. Бұл бөлімде 2 топқа сұрақ бірдей қойылады. Қай топтың мүшелері бірінші болып қол көтереді, сол топ сұрақтардың жауабын береді. Егер сұрақтың жауабынан қателессе онда келесі топтарға жауап беруге мүмкіншілік бар. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі.
1. Ең бірінші программа құрған оқымысты… (Ада Лавлейс)
2. Алгоритм сөзі қай ғасырда кімнің есіміне байланысты пайда болған? (IXғасыр, Әл — Хорезми)
3. Программа неше бөліктен тұрады? (3 тақырыбы, сипаттау бөлімі, операторлар бөлімі.)
4. Программамен басқарылатын аналитикалық машинаны ойлап шығарған ағылшын ғалымы… (Чарльз Бэббидж)
5. АҚШ — тың IBM фирмасы қай жылдан бастап дербес компьютерлерді шығара бастады? (1980)
6. Деректерді уақытша сақтауға арналған құрылғы (Жедел Жады)
7. Операциялық жүйе дегеніміз не? (Бұл компьютерді іске қосқан кезде жүктелетін және оның барлық құрылғыларының жұмысын басқаратын арнайы бағдарлама)
8. Электронды есептеуіш машинаның даму буындары нешеге бөлінеді? (4 буынға)
9. Дүниежүзілік компьютерлер арасындағы байланыс ортасы (интернет)
10. Деректер бойынша шамамен жасы 2000 — 5000 жыл болатын құрал?(Есепшот)

Білім деген биік шың
Бақытқа сені жеткізер
Білім деген ақылшың
Қиындықтан өткізер — дей отырып, келесі ойын кезеңін бастаймыз?

ІІ. кезең. «Бейне сұрақ» экранға назар аударайық, дұрыс жауап 20 ұпаймен бағаланады.
1 сұрақ: «Процессор» тобына
Таңбаша дегеніміз не?
Жауабы: нақты бір файлдарды көрсететін арнайы белгішелерді айтады.
2 сұрақ: «Пернетақта» тобына
Файл дегеніміз не?
Жауабы: Аты бар, бірқатар байттар тізбегі.
Бұл жарыс біткен жоқ кетпейік,
Келесі бөлімге беттейік.
Бәріміз бірігіп, бас қосып,
Адасқан әріпті реттейік.

ІІІ. кезең. «Адасқан әріптер». Бұл турда оқушыларға әріп орындары ауысып кеткен сөздер беріледі. Әр топ әріптерді орындарына қою арқылы компьютер құрылғыларының аттары мен информатика пәніне қатысты термин сөздер шығару керек. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі(ал орындау уақыты 1минут) Топтарға 6 сұрақтан берілген.
«Процессор» тобы
1. РЕТЬЮПОМК — компьютер
2. ВРЕДАЙР — драйвер
3. ДЕМОМ — модем
4. ЛАЙФ — файл
5. РОТИНОМ — монитор
6. АТЕКИСД — дискета
«Пернетақта» тобы
1. НИРПЕРТ — принтер
2. ЧЕСВИНТЕР — винчестер
3. КРАСЕН — сканер
4. АНИШ — шина
5. СОРЕСЦПРО — процессор
6. ТОРП — порт

Сайысымыздың ІV кезеңі «Кім жылдам».
Бұл турда оқушылар берілген мәтінді 3 минуттың ішінде компьютерге жазып болуы тиіс бірінші аяқтаған командаға жоғары 10 ұпай беріледі:
«Процессор» тобына:
Ақпаратты жеткізу үшін оның түрін өзгертеді, яғни оны түрлендіреді. Ақпаратты белгілі бір алфавит арқылы құпиялап жазады. Мұндай процесті кодтау деп аталады. Бір ғана ақпаратты әр түрлі әдістермен ұсынуға болады. Бір белгі тобынан екінші белгі тобына көшіру ережесін код деп аталады. Кодтауға қолданған алфавиттің әріптері неғұрлым аз болса, кері кодтау құрылғысы соғұрлым қарапайым болады.

«Пернетақта» тобына:
Ақпараттық процестің әр түрлі сатыларында ақпарат бірнеше рет қайта кодталады, яғни өзінің ұсыну бейнесін өзгертеді. Символдардың кодталу комбинацияларының жиынтығы кодтау кестесі деп атайды. Ақпаратты осы екі таңбаның көмегімен кодтау оларды сақтау мен жеткізу құрылғыларының конструкциясын мейлінше жеңілдетеді.
«Жарыс заңы ежелден,
Жеңімпазды анықтау.
Жеңімпаз болу шарты сол
Еңбектену жалықпау»- дей отырып, сайысымыздың келесі кезеңіне көшеміз

V. кезең. «Дешифратор». Ойынның шарты: Әр командаға 15 сұрақтан қойылады. Сұраққа “иә” не “жоқ” деп жауап беру керек. Әр дұрыс жауап 10 ұпай деп саналады.
І топ: 1. «Ақпарат» сөзі латын тілінен аударғанда түсіндіру, баяндау, мәлімет дегенді білдіреді. (ия)
2. Баспаға шығару құрылғысы пернетақта деп аталады. (жоқ)
3. Адам ақпаратты сақтай алмайды. (жоқ)
4. Ең алғашқы ЭЕМ 1946 жылы АҚШ — та пайда болды.(ия)
5. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі килобайт деп аталады. (жоқ)
6. Компьютер ақпараттық процестерді жүзеге асыратын құрал.(ия)
7. Тышқан ақпаратты сақтауға арналған құрылғы. (жоқ)
8. Пернетақта компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы. (ия)
9. Қазіргі компьютерлердің пернетақтасында 80 перне болады. (жоқ)
10. Delete алдыңғы символды өшіру пернесі (жоқ)

ІІ топ:
1. «Информатика» пәні ЭЕМ — нің көмегімен ақпараттарды жинау, сақтау, өңдеу заңдылықтарын зерттейтін ғылым. (ия)
2. 1 Килобайт 1024 байтқа тең. (ия)
3. Дисплей компьютер экранына ақпаратты шығарушы құрылғы (ия)
4. Сканер ақпаратты енгізу құрылғысы. (ия)
5. Электронды есептеуіш техниканың даму тарихы бірнеше буындарға бөлінеді. (ия)
6. ЭЕМ — нің дамуының ІІІ буынында электрондық шамдар пайдаланылды. (жоқ)
7. Бит, байт ақпараттың өлшем бірліктері. (ия)
8. Пернетақта, сканер ДК — дің сыртқы құрылғыларына жатады. (ия)
9. Принтер — ақпаратты қағазға басып шығаратын құрылғы. (ия)
10. 1846 жылы Бэббидж машинасына программа жазған Ада Лавлейс. (ия)

Енді келесі VІ кезеңіміз «Үй тапсырмасы» яғни бұл кезеңде әр топ үйден салып келген «Компьютер — 2030» суретін қорғайды. Жақсы суретке 10 ұпайдан беріледі.

VІІ. кезең. «Құпия жәшік» сұрағы. Екі жәшіктің ішінде бөлек — бөлек информатика қатысты заттар тұр, бұл заттар екі топқа қойылатын сұрақтардың жауабы болып табылады, егер осы «Құпия жәшік»- тің ішінде не тұрғанын тапса онда 10 ұпаймен бағалаймыз?(2 минут уақыт беріледі)
«Процессор» тобына
1694 жылы атақты неміс математигі Лейбниц Паскальдің идеясын дамытып, өзінің механикалық есептеу машинасын арифмометрді құрастырды. Дөңгелек орнын цилиндрді қолданғанда. Бұл құрал күрделі қосу мен алу амалдарымен қоса көбейту, бөлу амалдарын квадраттау амалдарын орындайтын болды. Осы арифмометрдің негізін ала отырып орыс өнер тапқыштары П. Л. Чебышев пен В. Т. Однер қандай есептеу құралын жасады? Бұл жәшіктің ішінде қандай құрал? (калькулятор)

«Пернетақта» тобына
Мәлімет сақтайды, бұған 1, 44 Мбайт деген сан сәйкес келеді. Бұл не? Жәшікте қандай құрал бар? (дискета)

Сонымен бүгінгі сайысымыз өз мәресіне де келіп жетті. Келесі кезек, бүгінгі сайысымыздың жеңімпазы кім екенін анықтау үшін, сөз кезегі әділқазылар алқасына беріледі.
Осыменен бұл ойынды тамамдасақ
Бұл жайды айтамыз ба жаман болсақ,
Үйрендік білмегенді осы жолы,
Тағы үйренеміз аман болсақ
Шыңымыз биік болар, білім қусақ

Осымен «Зерде интеллектуалды ойыны» атты сайыста «Білім марапатқа жету үшін емес, парасатқа жету үшін керек» деген керемет сөзін есімізге берік ұстанып, сайысымызды аяқтаймыз. Жеңімпаздар марапатталады! Сау болыңыздар!

Категория: Информатика | Добавил: Mangystau2013 (28.01.2014)

Просмотров: 2809 | Теги: Озық ойлы дарындылар, информатика сабағынан сайыс сабақ | Рейтинг: 0.0/0

Всего комментариев: 0

Начало формы

Конец формы

Начало формы

Войдите:

Конец формы

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1141932

Пікірлер (1)
Базаргул Агимбекова # 25 маусым 2015 в 11:42 0
Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев " Білімді, сауатты адамдар- бұл 21 ғасырда адамзат дамуының негізгі қозғаушы күші"деген сөзінің өзі- үлкен көрегендіктің белгісі.Жас ұрпаққа сапалы білімді игерту.

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар