Сандардың тарихы және санау жүйелері.

9 желтоқсан 2015 - Күлзия Есенқызы

 

«Тексерілді»

                                                                                                             

                                                                                                   ___________________

Күні:

Сынып: 

 

Сабақтың тақырыбы:  Сандардың тарихы және санау жүйелері.

 

Сабақтың мақсаты:

 

Білімділік:Бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру тєсілін көрсету. Оларды ауыстыру кезінде дұрыс жазылуынна үйрету.

Дамытушылық:Санау жүйелерді ауыстыру тєсілін дұрыс есептеуге дамыту. Кез келген есепті нақты шығаруға дамыту.

Тәрбиелік:Кез келген тапсырманы орындауда нақтылыққа, компьютерлік салауаттылыққа тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі:  Жаңа білімді меңгерту

 

Көрнекілігі:  оқулық, тапсырмалар

Сабақтың кезендері: I. Ұйымдастыру

       II. Жаңа тақырып

      III. Жаңа тақырыпты бекіту

      IV. Қорытындылау

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру

Оқушыларды сабаққа бағыттап аламын. Оқушыларды түгендеу.

Өткенді қайталау

Сұрақ-жауап әдісін пайдалану:

1.      Ақпарат ұғым. Ол қайдан шыққан?

2.      Қандай түрлері бар?

3.      Оны адам қалай қабылдайды?

4.      Ақпараттық процестер деген не?

5.      Информатика ғылымы туралы не білесің?

 

Жаңа тақырыпты  жетелей сұрақтар қоя отырып және тапсырмалар орындау барысында жаңа тақырыпты түсіндіру.

Санау жүйесінің түрлерін атап өту:

Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық.

Екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесінен ондық санау жүйесіне және керісінше  ауыстыру тәсілдері көрсету:

 

150403121100 2→1*25+1*22+1*21=3810

8 с.ж-нен 10 с.ж-не ауыстыру тәсілін үйренеміз. Ен алдымен ережеге сәйкесті етіп шығарамыз. Мысалға бір есеп қарастырайық:

524110­8=5*82+4*81+1*80=35310

1201408=1*82+4*80=6810 түсінікті бәріне.

Енді 16 с.ж-нен 10с.ж-не ауыстыру тәсілі. Ол екілік және сегіздік санау жүйесіне ұқсас болып келеді, тек қана индекс көрсеткіші ауысып отырады. Мысалы:

524110­16=5*162+4*161+1*160=134510

23С231А016=2*163+С*162+3*161+А*160=35310

Жаңа тақырыпты бекіту

Тапсырманы орындайды

8→10

325150­8=3*82+5*81+5*80=23710

43627180­8=4*83+6*82+7*81+8*80=239610

53525150­8=5*83+5*82+5*81+5*80=292510

 

 

16→10

С23110­16=С*162+3*161+1*160=312110

71А0­16=7*161+А*160=12210

424190­16=4*162+4*161+9*160=109710

 

осы 8-к, 16-қ санау жүйесінен 10-қ бөлшекке ауыстыру тәсілі.

Мысалы:

427190­,0-12-28=4*82+7*81+9*80+2*8-2= 321+0,0312510

Е332F170­,3-13-216=E*163+3*162+F*161+7*160+3*16-1+3*16-2= 58359,1892187510

 

8→10                                  16→10

1) 6368                              1) F5C16

2) 5898                                               2)A8716

3) 2478                              3) 4D16

4) 28,38                                             4)  31,216

 

 

 

 

Бағалау: Оқушылардың белсенділіктеріне байланысты бағалау

 

Үйге тапсырма беру. 1 тапсырма 11 бет оқулықтан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1083456

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар