7 санын және цифрын қайталау

30 мамыр 2015 - Рая Акимжанова


Мақсаты:1-ден 7-ге дейінгі сандарды тура, кері санауға одан әріжаттықтыру.Геометриялық фигураларды қайталау.Сандарды тура және кері санау арқылы балалардың ой-өрісін, тапқырлығын дамытып, бөгелмей жауап беру дағдыларын қалыптастыру.Уақыт және кеңістікті бағдарлай білуге жаттықтыру.Оң жақ, сол жақ, жоғары-төмен, көп-аз ұғымдарын қалыптастыру.

Көрнекілік: суреттер,1-ден 7-ге дейінгі сандар,үлестірмелі карточкалар, геометриялық фигуралар,қоржын конверт,қазақ үй.Тамашалар еліне саяхат

Сабақтың барысы:1.Сұрақ-жауап.

2.Тақтамен жұмыс

3.Карточкамен жұмыс

4.Оқушыларды ұйымдастыру, оқу-құралдарын түгендеу

Бүгінгі сабақ.

-Балалар, қазір қай мезгіл

-Жылдың күз мезгілі.

-Бір аптада қанша күн бар

-Жеті күн.Дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі.

Жеті күнді былай атауға да болады: бүгін, ертең, бүрсігүні, арғы күн, ауыр күн, соңғы күн, азына.Олай болса, бүгін сәрсенбі «Тамашалар еліне саяхат» жасайық

Ол елге қалай жетудің жолын мына жарнамадан оқиық: Оңға жүрсең тұйыққа тірелесің, солға жүрсең таппайсың, ал тура жүрсең Тамашалар еліне –барасың.Сюжетті сурет.Ағашта торғайлар отыр,қояндар жерде жүр.Егер ,қоян мен торғайдағы есепті шығарсақ, олар бізге жол көрсетеді.

Торғай Қоян

2+3-5 7-3-4

4+2-6 6+1-7

7-1-6 5+2-7

5-3-2 0+7-7

-Міне Тамашалар еліне келдік.Балалар суреттен не көріп отырсыңдар

-Бақалар, балықтар, көл.

-Осы көлден өтуіміз керек.Көлдің иесі кім екенін білейік.Сол кезде бақа:

Егер мына есептерді орындасаңдар, біздің көлден өтесіңдер-дейді.

Балық: Құрбақа:

7-2=5 5+1=6 4+3=7 3+3=6

Бақа, бақа, балпақ

Басың неге жалпақ

Темір телпек көп киіп

Басым содан жалпақ

Көрінгенге көп қарап

Көзім содан тостақ

Су бетінде көп жүзіп

Бұтым содан талтақ.

-Балалар, біз тағы дайындық жасаймыз.Себебі, жолдағы кедергілерді жеңуіміз керек, ол үшін мына жұмбақтарды шешейік.

1.Жетідегі Бекеттің,

Алтау еді жаңғағы

Екеуін мысық әкетті

Біреуін күшік әкетті,

Қанша сонда қалғаны

6-3=3

2.Оң қолымда 3 алма

Сол қолымда 4алма.

Бәрін қоссам егерде

Болады екен қанша алма

3+4=7

3.Бір ағашта 7алма,

Мен алмайын, сен де алма

Қызыл емес көк екен,

Әлі піскен жоқ екен

7-0=7

Тақтамен жұмыс:

1-қатар 2-қатар 3-қатар

01234567 01234567 76543210

Әр қатардан бір-бір оқушыдан шығарып, білімін тексеремін.

Қазақ үйге шығамыз.Егер 7санын дұрыс шығарсақ,қазақ үйдің уықтарын тіге аламыз.Мысалы:

<img width="«64»" height="«46»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.png»" v:shapes="«Равнобедренный_x0020_треугольник_x0020_3»">[img width=«43» height=«38» src=«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.png» v:shapes=«Прямоугольник_x0020_2»>[img width=«37» height=«33» src=«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.png» v:shapes=«Блок-схема_x003a__x0020_узел_x0020_1»>1+6 4+3

2+5 5+2

3+4 6+1

Геометриялық фигура

Аптаның 7 баласы

Оқушылардың тіл байлығын дамыту. 7оқушы шығып аптаның жеті күнінде қандай жұмыс істейтінін айтады және олар балаларға жұмбақ жасырады.

Жауабы: Сандық

1 2 3 4 5 6 7 0

Төрт бұ рыш ты бір ау ыз ды

Санамақ

Сыныптағы оқушылар осы сандарды тура және кері санайды. (Хормен), Математикалық диктант.

1,2,3 – 1.2,3… 4+3= 7

Бойға жинап күш. 7–2 = 5

Қаламсапты алайық. 6+1=7 –?

Әдемі етіп жазайық.

Сандармен жұмыс (өзіндік жұмыс)

2+5= 7 3+4 =7 7–1= 6

Орыс тілмен байланыстыру

    1.Один – бір. Ұйқыдан тұр

    2.Екі – два. Білмесең сұра

    3.Три – үш. Бойға жина күш

    4.Четыре – төрт. Айтты серт

    5.Пять – бес. Өтірік айтпа еш

    6.Шесть – алты. Оқушының алды

    7.Семь – жеті. Білмесең екі.

    –Сонымен балалар, 7 саны туралы орысша да санай алады екенбіз. Тағы 7 саны туралы не білеміз?

7 ата: (1. Әке. 2. Бала. 3. Немере. 4. Шөбере. 5. Шөпшек. 6. Немене. 7. Туажат.), 7 күн: (Бүгін, ертең, бүрсүгіні, арғы күні, ауыр күн, соңғы күн, азына).

–Сендер биыл нешеге толдыңдар? (7-ге)

Аң аулап қысы-жазына,

Қосыпты ән-күй сазына.

Бабалардан біздерге,

Жеткен екен 7 қазына.

1.Ер жігіт. 2. Сұлу әйел. 3. Ақыл-білім. 4. жүйрік ат. 5. Қыран бүркіт. 6. Берен мылтық. 7. Құмай тазы.

Біріншісі, біліп қой

Құтты қазан ошағы

Екінші ер жігіттің

Құдай қосқан қосағы

Ер қанаты жүйрік ат

Құйындата қүйғымақ

Қазаққа құт, қазына

Қүс қанат, құмай тазы да

Қарт бабаң құрып қақпаңды

Қақпаңмен тамақ тапқанды

Баптаған қыран бүркітті

Тау тастан түлкі үркітті

Бөктерін берен мылтықты

Бөрінің көзін құртыпты

Жете біліп ал мұны

Жеті қазына – барлығы!

Наурыз тойына 7 тағамнан наурыз көже жасалады.

Жетісудан желекті

Жел, жел есіп, жел есіп

Жерді наурыз селт етті

Желбіретті байрақты

7 дәмнен көже асып

Жеңгем қазан қайнатты

(Су, түз, бұрыш, ет, күріш, қатық, нан).

Жетпіс пен жеті

Жеті жасар баласын

Жетпісте шал жетектеп

Келе жатыр көшеде

«Қайда әлгі, мектеп?» деп

Жеті келеді жүгіріп

«Балам, балам, жақсы бол

Міне сенің мектебің

Сабағыңа зейін сал

Ақылды бол, тенгегім»

Деп бір жетпіс күрсінді

Жеті нені түсінді?

Санамақ

1 2 3 4 5 6 7

білім есік үкі төсек бесік асық желке

Қорыту. Сурет көріп, өлең айтып, дәптерге жазу түсінік. Соныменен сабақта нені талдап үйрендік?

Бір дегенім – бесік

Шықтым содан өсіп

Екі дегенім – елім

Дала, тауыс, көлім

Үш дегенім – үміт

Үміт артар жігіт

Төрт дегенім – төзім

Төзе білем өзім

Бес дегенім – бақыт

Бағалайтын уақыт

Алты дегенім – ақыл

Тыңдағаның мақұл

Жеті дегенім – жалау

Жүректегі алау.

<img width="«51»" height="«49»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.png»" alt="«Овал:" 3»="" v:shapes="«Овал_x0020_4»">Ойлан, тез тап!

<img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image005.png»" alt="«Овал:" 4»="" v:shapes="«Овал_x0020_10»"><img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.png»" alt="«Овал:" 6»="" v:shapes="«Овал_x0020_9»"><img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image007.png»" alt="«Овал:" 2»="" v:shapes="«Овал_x0020_8»"><img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.png»" alt="«Овал:" 5»="" v:shapes="«Овал_x0020_7»"><img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image009.png»" alt="«Овал:" 1»="" v:shapes="«Овал_x0020_6»"><img width="«51»" height="«48»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image010.png»" alt="«Овал:" 7»="" v:shapes="«Овал_x0020_5»">Өрнектің мәні 7

<img width="«40»" height="«27»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image011.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_11»"> 1+6= 7

<img width="«66»" height="«26»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image012.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_13»"><img width="«51»" height="«28»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image013.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_12»"> 2+5 =7

3+4 =7

<img width="«16»" height="«43»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image014.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_15»">
<img width="«17»" height="«45»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image015.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_14»">
<img width="«85»" height="«59»" src="«file:///C:/Users/Turgan/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image016.png»" v:shapes="«Прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_16" прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_17="" прямая_x0020_со_x0020_стрелкой_x0020_18»="">

Білімдерін бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1152332

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар