Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер.

23 мамыр 2014 - infust
Дұрыс  бөлшектер. Бұрыс  бөлшектер.

Ляззат Сарманова №39 «Қызылөзек» орта мектебінің І санатты математика және информатика пәндерінің мұғалімі Қызылорда қаласы Қараөзек ауылы

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер.

Сыныбы: 5

Сабақтың мақсаты:

Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер ұғымдармен таныстыру; Дұрыс жәнебұрыс бөлшектерді жазып үйрену; оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру; оқушылардың есептеу мәдениетін қалыптастыру; деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Бір-біріне достарына көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, тату-тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Міндеттер:

·Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектердің ажырата білу;

·натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу;

·дұрыс және бұрыс бөлшектерді 1 санымен салыстырабілу;

Сабақтың типі :Жаңа білім игеру және оны алғашқы бекіту.

Сабақтың түрі : аралас сабақ.

Қолданылған көрнекіліктер және сабақ технологиясы: слайдтар, АКТ, деңгейлеп оқыту

Пайдаланылған әдіс-тәсілдер:түсіндіру, сұрақ-жауап, жартылай ізденушілік

Сабақ өткізу формалары: жеке, жұптық, өзін-өзі тексеру, деңгейлік оқыту.

Пәнаралық байланыс: физика, информатика, қазақ тілі.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

II.Үй тапсырмасын тексеру

<img width=«569» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif» v:shapes=«Рисунок_x0020_146»>

Олай болса үй тапсырмасын тексерейік.

№ 454

Слайдтағы суреттер бойынша үй тапсырмасын бекіту

<img width=«480» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

Жай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып шығарамыз.

<img width=«480» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.gif» v:shapes="_x0000_i1026">

III. Жаңа сабақ Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын бүгін қандай күн екенін білгілерің келе ма? Олай болса бүгін «20- қараша Бүкілдүниежүзілік балалар күні» екен. 1954 жылы БҰҰ барлық елдерге бүкілдүниежүзілік балалар күнін бір күнге белгілейік деп ұсыныс жасаған екен. 1959 жылы 20- қараша Бүкілдүниежүзілік балалар күні болып белгіленеді, ал осы күні балалар құқығының декларациясы, 1989 жылы балалар құқықығы жайлы конвенция қабылданады. Ал біз 1 маусым балаларды қорғау күні екенін білеміз. Сонымен қатар балалар күнінің өз туы бар екен. Оны слайдтан көріп отырмыз.

Сабақтың мақсаты айтылады.

<img width=«623» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.gif» v:shapes="_x0000_i1027">

[img width=«78» height=«78» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image010.jpg» align=«left» hspace=«12» alt=«4» v:shapes=«Рисунок_x0020_24»>Үштен бір

<img width=«466» height=«247» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image012.gif» v:shapes="_x0000_i1028">

Тортты тең 8 бөлікке бөлдік. Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді?

<img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image014.gif» v:shapes="_x0000_s1026">Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың бөлігі ме?

Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

<img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image014.gif» v:shapes="_x0000_s1027">3 <8

< 1

Қорытынды: Кез-келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші болады.

<img width=«558» height=«362» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image017.gif» align=«left» hspace=«12» v:shapes="_x0000_s1039">

Жазамыз:<img width=«45» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image019.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

<img width=«45» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image021.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

<img width=«545» height=«352» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image023.gif» v:shapes="_x0000_s1043">


<img width=«42» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image025.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

Жаңа тақырыпты түсінген болсақ «Оқулықпен жұмыс» тапсырмасын орындаймыз.Әр тапсырмаларды тез орындаған оқушы мынадай өзіміздің алғашқы шыққан ұлттық валютасын алады, барлық тапсырманы орындағандарыңыз жаңадан шыққан теңгені аласыздар. Ұлттық валюта күні — екенін білеміз.

1 деңгей

№ 468

<img width=«219» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image027.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

<img width=«230» height=«46» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image029.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

№469

№ 470

2 деңгей

№474

<img width=«98» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image031.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«110» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image033.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«112» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image035.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«108» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image037.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«113» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image039.gif» v:shapes="_x0000_i1025">

Шыққан нәтижеден дұрыс бөлшектерді бір жолға, бұрыс бөлшектерді екінші жолға теріп жазайық.

№480

3 деңгей

«Өз біліміңді тексер!» Шығармашылық тапсырма

1. Дұрыс бөлшектерді былай + белгілеймін.

2.Бірге тең бөлшектердің астын сызамын.

3. Бұрыс бөлшектерді былай — белгілеймін.

<img width=«29» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image050.gif» v:shapes="_x0000_s1028"> <img width=«29» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image051.gif» v:shapes="_x0000_s1029"> <img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image052.gif» v:shapes="_x0000_s1030"> <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image053.gif» v:shapes="_x0000_s1031"> <img width=«24» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image054.gif» v:shapes="_x0000_s1033"> <img width=«16» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image055.gif» v:shapes="_x0000_s1032"> <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image056.gif» v:shapes="_x0000_s1035"> <img width=«16» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image057.gif» v:shapes="_x0000_s1034"> <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image058.gif» v:shapes="_x0000_s1036"> <img width=«23» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image059.gif» v:shapes="_x0000_s1037">

Сергіту сәті: слайд №19

Сабақты қорытындылау.

Тест тапсырмалары

1. Дұрыс бөлшек…

А) 1-ден кіші

В) 1-ден үлкен

С) 1-ге тең

2. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең болса онда ол… болады.

А) 0,02

В) 1,2

С) 1

<img width=«27» height=«67» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image061.gif» v:shapes="_x0000_s1038">

3. бөлшегі с-ның қандай мәнінде бұрыс бөлшек болады?

А) с=6

В)с=3

С) с=5

Үйге тапсырма № 473, 479

Бағалау

Рефлекция

Мен өте жақсы жұмыс жасадым. Менің жұмыс жасағым келді, Мен жақсы жұмыс жасадым,

Өзіме сеніп бойымдағы күшімді бірақ бүгін менің күнім емес бірақ бойымда қорқыныш

<img width=«118» height=«90» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image062.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_7»> <img width=«115» height=«90» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image063.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_6»>


қолдана білдім болып өзіме сенбедім

<img width=«102» height=«86» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image064.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_4»>

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/

Бөлшек сызық / екі қолымызды екі жаққа созамыз/

Бөлшектің бөлімі /Орнымызға отырамыз/

Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/

Осыған ұқсас жазбалар:

Орыс тіліПовторение по составу слова

Қазақ әдебиетіАбайды оқы, ерінбе!..

Қазақ әдебиетіТуысым – түп-тамырым, қазығым. Тәрбие сағаты.

ГеографияАфрика материгі. Географиялық орны. Жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер. Зерттелу тарихы.

ГеографияГеография пәніне қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1148574

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар