Көміртек және оның қосылыстары

4 қазан 2015 - Хадиша Исабековна

Онтүстік Қазақстан облысы.

Мақтарал ауданы.

«Көктөбе» ауылы.

«№ 19 М.Мақатаев атындағы жалпы орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Битабарова Хадиша Исабековна

химия пәнінің мұғалімі.

Сабақтың тақырыбы: Көміртек және оның қосылыстары.

Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Оқушыларға көміртектің алынуы, таралуы,қасиеттері және қосылыстарымен, көмір қышқылының ерекше қасиеттерімен, тұздарымен таныстыру,
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері және көміртектің қосылыстары олардың маңызы жайлы мағлұмат беру.

Күтілетін нәтиже: 1. Көміртектің периодтық жүйедегі орнына сипаттама бере алады.

2. Көміртектің алынуы мен таралуы,қасиеттері туралы танысады.

3. Көміртектің қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуы

жайында біледі.

4. Көміртектің адам ағзасы үшін маңызын айта алады.

5. Тақырыпқа сәйкес тапсырмалар орындап, есептер шығара алады

Көрнекілігі: Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, тірек сызбалар, слайдтар, электрондық оқулық.

Модульдердің көрінуі мен кіріктірілуі:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер: топтық жұмыс, диалогтық оқыту, сергіту сәті;

СТО:Блум таксономиясы бойынша жұмыстандыру

Оқыту мен оқуда АКТ қолдану:компьютер, ғаламтор;

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу: деңгейлі тапсырмалар

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау: ынталандыру, өзін-өзі бағалау, критериалды бағалау, кері байланыс;

Талантты және дарынды балаларды оқыту: кеңейтілген тапсырмалар

Оқытуды басқару және көшбасшылық: мұғалім мен оқушы бірге көшбасшы

Техникалық құралдар: компьютер, мультимедиалық проектор.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгеру сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ізденіс, есеп шығару.

Пәнаралық байланыс: медицина, биология, география, математика,

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру бөлімі.

Өткен тақырыпты қорытындылап, жаңа тақырыпқа өту.

Үйге берілген жаттығуларды тексеру.

2. Жаңа білімді меңгеру бөлімі:

І. «Кім жүйрік?» Сұрақ-жауап.

1-карточка. Күйе алудың техникалық бір әдісі бойынша көміртегі (ІІ) оксидін катализатор қатысында қысымды күшейте отырып қыздырады. Осы реакция кезінде күйемен қоса пайда болатын газды сілті ерітінділері сіңіріп алатындығын ескере отырып, реакция теңдеуін құрыңдар.

Жауабы:2СО → С + СО2

2- карточка. Если углекислый газ пропустить через воду, окрашенную лакмусом в фиолетовый цвет, то окраска переходит в красную; при нагревании окраска вновь становится фиолетовой. Дайте объяснение этим явлениям.

Ответ: При растворение в воде углекислого газа образуется слабая угольная кислота, которая придает лакмусу красный цвет. При нагревании растворимость углекислого газа резко снижается и угольная кислота распадается, поэтому лакмус вновь приобретает фиолетовый цвет.СО22О→ Н2СО3; Н2СО3→ Н2О+ СО2

3-карточка.Why woody charcoal at high temperature burns in air with a flame, but at lower temperatures is without a flame?

Answer: At high temperature coal oxidized to CO2 burns with the flame, and at low temperatures up to CO — without flame.

ІІ. «Кім математик?» Есеп шығару.1. 6 г антрацитті жаққанда (қ.ж.) 6,72 л көмірқышқыл газы түзілді. Антрациттегі көміртектің массалық үлесі:

Берілгені:

m© = 6 г

V(СО2) = 6,72 л

т/к: ω©-?

Шешуі: С + О2 → СО2

М©= 12 г/моль

m© = ν · М =1 моль· 12 г/моль= 12 г

Vм(CO2)= 22,4 л/моль

V(СО2) = ν · Vm =1 моль· 22,4 л/моль= 22,4 л

х г C----- 6,72 л CO2

12 г C — 22,4 л CO2

100 % — 6 г С

х % — 3,6 г С

Жауабы: ω© = 60 %

2. Карбонат магния при нагревании разлагается на два оксида. Рассчитайте, какая масса каждого оксида образуется при разложении 210 кг карбоната магния.

Дано:

m(МgСО3) = 210 кг

Найти:

m(МgО) — ?

m(СО2) — ?

Решение:

МgСО3 → МgО + СО2

М(МgСО3) = 84кг/моль

m(МgСО3) = ν(МgСО3) · М(МgСО3)= 1 кмоль· 84кг/моль = 84кг

М(МgО) = 40 кг/моль

m(МgО) = ν(МgО) · М(МgО)= 1 кмоль· 40 кг/моль = 40 кг

210 кг МgСО3 -----х кг МgО

84 кг МgСО3 — 40 кг МgО

М(СО2) = 44 кг/моль

m(СО2) = ν(СО2) · М(СО2)= 1 кмоль· 44 кг/моль = 44 кг

210 кг МgСО3 -----х кг СО2

84 кг МgСО3 — 44 кг СО2

Ответ: m(МgО) = 100 кг; m(СО2) = 110 кг.

3.What is the volume under normal conditions will have a portion of the gas to 5 moles of carbon dioxide CO2 ?

given:

Осыған ұқсас жазбалар:

ХимияГалогендер

ХимияХимия сабағында эксперименттік есептерді шығаруда сыни ойлану

Химия​ОҚУШЫЛАРДЫҢ ТАНЫМ ДЫҚ ІС-ӘРЕКЕТІН ДАМЫТУ ҮШІН, ХИМИЯ ПӘНІН ОҚЫТУДА ЭКСПЕРИМЕНТТІК ЖӘНЕ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСТАРДЫҢ ТИІМДІЛІГІ

Күнтізбелік жоспарХимия пәнінен тақырыптық-күнтізбелік жоспар

ХимияХимия пәнінен олимпиада есептерінің шығарылу жолдары

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1124442

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар