Мұқағали Мақатаев "Фантазия" өлеңі

18 қыркүйек 2017 - Aigul Алимбаева
Мұқағали Мақатаев "Фантазия" өлеңі
 

    Сабақтың тақырыбы:

  Мұқағали Мақатаев  «Фантазия» өлеңі

  Ақмола облысы

  Қорғалжын ауданы

  Шалқар ауылы

  Шалқар негізгі мектебі

 Күні:   06.04.2017 жыл   Мұғалімнің есімі: Алимбаева Айгуль Мусаевна
 Сынып:  5  

       Қатысқандар саны:  6           Қатыспағандар саны: 0

 Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)  

   Оқушылар бейнетаспадан тыңдалым әрекеті арқылы Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен  шығармашылығы туралы ақпарат алады.

  Оқулықтан «Фантазия» өлеңінің идеясын ашады.

  Мұқағали өлеңі арқылы қазақ ауыз әдебиетіндегі қиял — ғажайып ертегілердің қазіргі таңдағы     шындықпен байланысын салыстырады.
 Сабақ мақсаттары:

 Барлық оқушылар:  Оқушылар бейнетаспадан тыңдалым әрекеті арқылы Мұқағали  Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы ақпарат алады. Оқулықтан «Фантазия» өлеңінің идеясын ашады.

 Оқушылардың басым бөлігі: «КӘМТ»  әдісі арқылы фантазия сөзін талдайды.

 Кейбір оқушылар:  «Қиял-ғажайып ертегілердің бүгінгі таңдағы шындықпен байланысы» деген тақырыпта эссе жазады.

 Тілдік мақсат:  

  Оқушылар:

  • Өлең идеясын аша алады
  • Салыстыра алады
  • Талдайды
  • Жазады

   Негізгі сөздер мен тіркестер: жаңа сөздер: Фантазия, жеті қат жер, Галилей, Коперник, ғаламат

 Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:  «Қиял-ғажайып ертегілердің бүгінгі таңдағы шындықпен байланысы»

 Талқылауға арналған тармақтар:

 1.Қалай ойлайсыңдар адам қиялындағы ғаламаттардың шындықпен байланысы бар ма?

 2. Адам қиялының пайдалы жақтарын айт.

 3.Адам қиялының зиянды жақтарын айт.

 4.Адам қиялының мүмкіндіктерін айт.

 5.Адам қиялының қауіпті жағын айт.

 Жазылым бойынша ұсыныстар: постер, эссе, семантикалық карта.

  Алдыңғы оқу:   Қуандық Шаңғытбаев «Сабалақ» өлеңі
  Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

  Ресурстар
 

 Басталуы

 

 I. Ұйымдастыру кезеңі

 Сәлемдесу

 Психологиялық тренинг «Жунглидағы жаңбыр»

 Топқа бөлу «Көршіңді тап»

 II.Үй тапсырмасын пысықтау. «Топтастыру» стратегиясы арқылы Абылай хан сөзіне кластер

  құру.

  Смаиликтер арқылы бағалау

  

 

 

  Флипчарт

 Ортасы  

   Жаңа сабақ  Оқушылар бейнетаспадан тыңдалым әрекеті арқылы Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы  туралы ақпарат алады.

   «Тұжырымдамалық карта» арқылы Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы постер қорғайды.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау.

  «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы фантазия өлеңінің идеясын талдау.  Смаилик арқылы бағалау

   «КӘМТ»  әдісі  бойынша фантазия сөзін талдайды. «Бағдаршам» арқылы бағалау.

   Шығармашылық тапсырма «Қиял-ғажайып ертегілердің бүгінгі таңдағы шындықпен байланысы» деген тақырыпта эссе жазады. Пішіндер арқылы бағалау.

АКТ

 

Флипчарт

 

 

Флипчарт

 

 

Дәптер

  Аяқталуы  

 Бекіту: «Өмірлік ахуалды талдау» әдісі   арқылы сабақты жинақтау.

1.Қалай ойлайсыңдар адам қиялындағы ғаламаттардың шындықпен байланысы бар ма?

2. Адам қиялының пайдалы жақтарын айт

3.Адам қиялының зиянды жақтарын айт

 Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек»

 Үй тапсырмасын беру:  М.Мақатаевтың «Фантазия» өлеңін жаттау

 Бағалау.
 
         Қосымша ақпарат

 Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

  Сіз қабілеті жоғары оқушыларға

  тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау -Оқушылардың

  үйренгенін тексеруді

 қалай жоспарлайсыз?

  Пәнаралық байланыс -
 Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
 АКТ-мен байланыс
 Құндылықтардағы байланыс
  Қабілеті жоғары оқушылар «Қиял-ғажайып ертегілердің бүгінгі таңдағы  шындықпен байланысы» деген тақырыпта эссе жазады.    Қалыптастырушы бағалау түрін жүзеге асырамын.  Қауіпсіздік ережелерімен  мұқият таныстырамын

  Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

  Бүгін оқушылар не білді?

 Сыныптағы ахуал қандай болды?

  Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

 Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.  Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

  Сабақтың мақсаты нәтижеге бағытталған. Шынайы өткізілді деп есептеймін.

  Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы білді.

 Сынынтағы оқушылардың көңіл күйлері өте жақсы болды.

  Жоспарлы саралау нәтижелі болды.

  Мен уақытымды тиімді пайдалана білдім.

 

  Мен өз жоспарыма "КӘМТ" әдісін енгіздім. Себебі осы әдісте "Фантазия сөзін жан-жақты талдау арқылы олардың сыни көзқарастары дамиды. Ойларын дәлелді түрде жеткізе алу мүмкіндігі артады.

 

 Қорытынды бағамдау

 

  Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 1: «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы топтық  постер қорғау.

 2: «Ойлан, жұптас, бөлісі» жұптық жұмысы арқылы фантазия өлеңін идеясын талдау.

  Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 1: Қалыптастушы бағалау түрі.

 2: Оқушылардың «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс жазуы арқылы өз пікірлерін білдіруі.

 Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 Оқушылармен кері байланыс жасау барысында қалыптастыру бағалаудың тиімді екендігін, топпен жұмыс істеу  оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыратындығын білдім.

 

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 3703008

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар

Қазақ пен арақ
Қазақ пен арақ
7 қазан 2017 - Алға Әлем. - 0 - 0
Коррупция
Коррупция
5 қазан 2017 - Алға Әлем. - 0 - 0
Әнші Шақтай -  Айдындағы аққулар.
Әнші Шақтай - Айдындағы аққулар.
21 қыркүйек 2017 - Алға Әлем. - 0 - 0
Тек ақылмен...
Тек ақылмен...
21 қыркүйек 2017 - Алға Әлем. - 0 - 0
Askar Karabshayev
Өз ойым
4 қыркүйек 2017 - My diary - 0 - 0