Сайтқа кіру
Күні | 09.12.2014ж | |
Сыныбы | 10«a, б» | |
Пәні: | Қазақстан тарихы | |
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан аумағындағы батыс түрік, түркеш,қарлұқ, оғыз мемлекеттері | |
Мақсаты | Батыс түрік, түркеш,қарлұқ, оғыз мемлекеттерін үйрену | |
Күтілетін нәтижелер | Мемлекеттердің тарихи маңыздылығын түсінеді, анықтайды және талқылайды. | |
Тапсырмалар | Берілген тапсырманы топ арқылы қорғау, «Қағанаттар ескерткіштері» Жылдар мен суреттер сөйлейді. | |
Керекті жабдықтар | Интерактивті тақта, қосымша материалдар,үлестірмелі материалдар, бейне ролик | |
Сабақ барысы: Шаттық шеңберіне тұру, бір — біріне жылы лебіздерін білдіру. | ||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
3мин
| — Оқушылармен амандасу; — сыныпты түгендеу; — кезекшілік қызметін қадағалау; — оқушылардың назарларын сабаққа аудару. Сергіту сәті. Қиынды суреттері бойынша атауларын тауып, топқа бөлу, топтың ережесін естеріне түсіру. | -Мұғаліммен сәлемдесу; — кезекшілік қызметін атқару; — сабаққа зер салу. Оқушылар сабаққа жаңа серпінмен бастау мақсатында, топтың ережесін еске түсіріп, топқа бөлінеді. |
Үй тапсырмасын тексеру 3мин
| Сұрақтар беру арқылы тексеру Түрік тайпаларының ерте феодалдық мемлекеттері аталды: Қағанат Ерте орта ғасырларда ірге тіккен алғашқы феодалдық мемлекет: Түрік қағанаты «Теле» сөзінің мағынасы: Түрік Қытай шежірісі бойынша «түрік» сөзі шыққан: «Теле» сөзінен «Түрік» этонимі қытай жылнамаларында белгілі болған жыл: 542ж 552жылы Жужан қағаны Анағұйды жеңді: Бумын Бумын Түрік қағанатының билеушісі болды: Жужандарды жеңген соң 552жылы таққа отырған түрік қағанаты: Қара-Еске Жужандар Түрік қағанатынан түпкілікті жеңілді: Мұқан қаған кезінде Қытай билеушілері Түрік қағанатына жібек матамен салық төлеп отырды: Мұқан қаған кезінде Мұқан қаған қаза болғаннан кейін таққа отырды: Тобо қаған 563-567жж. Түркілер жаулап алды: Эфталиттерді Түркілердің алғашқы кезеңдегі жерлеу рәсімі: Мәйтті отқа өртеп, күлін қойды Түрік қағанатында 58ж. Болған оқиға: Қағанат ішінде өзара соғыс болды Түрік қағанатының екіге бөлінген уақыты:603ж. | Берілген қиынды суреттер бойынша артында жазылған сұрақтарға жауап беру |
Тұсаукесер 4мин | Бейнеролик арқылы «Стоп кадр» әдісімен қорытынды сабаққа ой шақыру, түсініктерін жинақтау, сабақтың тақырыбын айқындап алу. Бейнеролик тамашалаймыз -Бұл бейнероликтен не көрдіңіздер? | Дәптермен жұмыс. Күннің жадысы, тақырыбы жазылады. Тоқтатылған кадрдағы мәліметтер негізінде қойылған сұрақтарға ойлана отырып жауап береді. Оқушылар бейнероликті көреді, сұрақтарға ойланады. |
Негізгі бөлім 18 минут
| Мәтінмен танысу Жеке жұмыс. 1- тапсырма Сәйкестендіру. Топтық жұмыс 2- тапсырма «Қағанаттар ескерткіштері» 3- тапсырма Жылдар мен суреттер сөйлейді. I – топ Батыс түрік II – топ Түркеш III – топ Қарлұқ Бағалау ФБ екі жұлдыз, бір тілек. | Оқушыларға таратылып берілген тапсырмаларды рет ретімен орындайды, бір бірінің жұмысын бағалайды. Оқушылар топта деректі талқылайды. |
Бекіту IY – тапсырма 15 минут | «Адасқан сөздер» ойыны | Оқушылар тапсырмасын орындау барысында адасқан сөздерді құрай отырып, бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
5 минут
Рефлексия
Үйге тапсырма | «Post it» Не нәрсе онай болды? Не нәрсе қиын болды? Не білгіңіз келеді? «Түрік жұртының мұраты – мәңгілік ел» | Топ басшылары бағалайды. Оқушылар алған білімдерін өз ойларымен қортындылайды. Сабақта алған әсерлерін стикерлерге жазып қалдырады. Эссе жазу |
- 692939
Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!
Пәндер
Ұстаздарға
Оқушыларға
Лауазым иелеріне
Блогтағы жазбалар
Mail.ru тобымызға қосыл
Facebook парақшамыз
VK.COM тобымызға қосыл