Қазақстан жері туралы орта ғасырдағы географиялық деректер

8 ақпан 2014 - Серік Ұзақбайұлы
Қазақстан  жері туралы орта ғасырдағы географиялық деректер

Мұғалімніңаты-жөні:

    Ниязов Серік

География пәні

8 А  сыныбы

Қармақшы ауданы Төретам

кенті №80 мектеп-гимназия

 

18.10.2013

5 күн

4сабақ

 

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан  жері туралы орта ғасырдағы географиялық деректер

 

Мақсаты

1.Қазақ жерінде ортағасырларда зерттеулер жүргізген саяхатшылар жайында ұғындыру.

2.Қазақстан табиғаты туралы жазылған ортаазиялық оқымыстылардың деректерін меңгерту.

3.Шығармашылық қабілеттерін іс-әрекетте көрсете отырып, топтық бағалау мен топішілік бағалауды үйрету .

.

 

Сілтеме

География 8 сынып оқулығы, Авторлары:Ә.Бейсенова. Қ.Карпеков. 2012 жыл

 

Оқыту нәтижесі

Қазақ жері туралы ортағасырлық деректермен, зерттеушілерді білетін болады, ортаазиялық оқымыстылардың географиялық деректері жайында мәлімет алады.

Шығармашылық денгейі артып, топтық және топішілік бағалауды меңгереді.

 

Түйінді идеясы

«Егер ғылымның барлық саласын білгін келсе, табиғаттанудан баста ол ең ежелгі және маңызды ғылым»-

Әбу Насыр әл-Фараби

 

Әдіс-тәсілдер

 

1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 4. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды  пайдалану.

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. 5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 6. Оқытуды басқару және көшбасшылық.

 

 

Ресурстар

Интерактивті тақта, электронды оқулық 8 сынып, постер, маркер.

 

 

Сабақтың кезеңдері

 

Уақыты

Сабақтың мазмұны

 

Мұғалімнің іс-әрекеті                             

Тапсырманың мазмұны.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

 

І  Ұйымдастыру

 

 

2минут

 

 

 Амандасу, сабаққа дайындығын, құралын

тексеру.Жаңа сабаққа

 

 

Жібек жолы бойындағы қалалардың

атауы жазылған қағазды алып, оның еліміздегі орналасқан бөлігіне қарай топқа бөлінеді(Солтүстік, Оңтүстік, Батыс, Шығыс)

 

                                               

Амандасуы, тарихи қалалардың орналасқан аумағына қарай  топқа бөлінеді. Тобындағы 5 рөлді: Төраға, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылау

шыларды анықтайды.

 

 

-

 

 

 

1 минут

"Өзіңе тілегенді өзгеге тіле«ойыны.

»Өзіңе тілегенді өзгеге тіле«оқушылар алдымен өзіне стикерге тілек жазады да, ол тілекті жұбына береді.

Тілек жазып, жұбына сыйлау.

 

 

ІІ Үйтапсырмасын сұрау   

 

8 минут

 

»Галереяға саяхат«сурет көрмесін ұйымдастыру.Суретті бағалау критерийлерімен таныстыру.

Үй тапсырмасы бойынша салған суреттерін, аралап шығып, түрлі-түсті стикер арқылы  бағалайды.

Қайсурет қасында стикер көп қойылған  сол сурет үздік деп танылады.

Бағалау критерийлері интерактивті тақтадан көрсетіледі.

1 Бейненің тақырып мазмұнына сай болуы.

2 Көркемділігі.

 

 

 

 

 Оқушылар үй тапсырмасы бойынша орындаған суреттерін іледі және сыныптастарының суреттерін бағалайды.

 

Жақсы орындалған суреттерді стикер санына қарай білеміз мадақ

тау және карта бөлігі беріледі

 

 

 

ІІІ Жаңа сабақ

 

 

 

 

2 минут

Орта ғасырдағы саяхатшылар, оқымысты

лар  суреттерін,

мәліметтерін слайд түрінде көрсету.

 

Орта ғасырлық саяхатшылар жайында слайдтарды көреді.Ой түйіндейді

 

Слайдтарды көреді.Ой түйіндейді.

 

 

 

 

-

 

3 минут

Қосымша сұрақтар:

1.Шығыстың Аристотелі деп қай ғалымды атаған? Не себепті деп ойлайсын?

2.Диуани лұғат-ат -түрк еңбегінің авторы кім? Ол қолжазбада не жайында жазылған?

3.Оқушылар осы ғалымдар қай ғасырларда өмір сүрген және олар қандай ғылым салаларын зерттеген?

Слайд бейнелерін көре отырып ,қосымша сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақ мазмұнын түсініп, сабақ тақырыбын анықтайды.

 

Сұрақтарға жауап береді диалог жүргізе отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Сұраққа

жауап берген оқушыға карта бөлігі беріледі

Мадақ

тау.

 

5 минут

Жаңа тақырып бойынша топқа бөлу.

Жаңа сабақ негізінде әл-Фараби, Махмұд Қашғари, Араб саяхатшылары, және Қытай, еуропа саяжатшыларының аты жазылған қағазды таратып топқа бөлу.

Саяхатшылардың есімдер бойынша топтасады.

Жылдам топтас

қан топтарға

карта бөлігі беріледі

Мадақ

тау.

 

Тапсырма

10 минут

Ойлану баспалдағы тапсырмасы.

 

1 топ Араб саяхатшыларының зерттеген аймақтарын картаға түсіріп, олардың зерттеуін сипаттайды.

2 топ Әбу-Насыр әл Фараби зерттеулері  постерге орындау.

3 топ Махмұд Қашғари жайында постергет Қашғари кім?

4 топ Қытайлық және Еуропа саяхатшыларының зерттеген аймақтарын картағатүсіріп, олардың зерттеуін сипаттайды.

Сыныптағы 2 топ  оқушылары тапсырманы  постерге орындап ,қалған топ кескін картаға орындап қорғайды

Бағалау

сэндвичі

және карта

бөлігі беріледі.

 

Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәтін жасату.

Сергіту жаттығуы.

Интерактивті тақтадағы би қимылдарын қайталайды.

-

 

 

 

 

 

Тапсырма

 

 

 

 

 

.

10

минут

Оқушыларға

 Ойлан тап ?

кеңейтілген тапсырма  

беріледі .

А блогы: Ислам дінінің таралуына байланысты қандай зерттеушілер келе бастады ?

Еуропа саяхатшыларымен араб саяхатшыларының зерттеулерін салыстыр.

Б блогы:

 Махмұд Қашғаридің дөңгелек картасына шолу жаса

Әбу -Насыр әл Фарабидің „Ғылымдар тізбегі еңбегінің ғылыми салаларында қолданылу сипаты қандай ?

В блогы:

Орта ғасырдағы зерттеулердің география ғылымындағы маңызы бар ма? себебін түсіндір.

Оқушылар жеке парақта берілген тапсырманы орындайды.

 Бағалау

критерий

лері бойынша бағалау парағы 

 

Қорытындылау,

бағалау

1минут

 

Белсенді топ мүшелерін

 мадақтау.

Сабақты қортындылау.

Топтар сабақ барысында жинаған карта бөліктерін жинақтап санын айтады, сабақтағы айтып өтілген зерттеушілердің зерттеген жерін құрастырады .

Топтағы карта бөліктерін санап қай топ белсенді болғанын анықтау

Кері байланыс

1минут

ББҮ кестесін таратып, оның толтырылуына түсінік беремін

ББҮ кестесін толтырады.

 

 

Үйге берілетін  тап

сырма

 

1минут

№ 5тақырып,Қазақстан жерін зерттеген саяхатшылар картасын кескін картаға түсіру.

Үйге берілген тапсыр

маны күнделіке жазып алады

 

Сабақ жоспарлары сайты,      www.jospar.kz - 1072343

Пікірлер (1)

Сайт редакциясының

Электронды почтасы:

bioustaz@mail.ru

Блогтағы жазбалар